Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Ceritficat de producator
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Ceritficat de producator

Buna ziua,
Ma confrunt si eu cu o problema in ceea ce priveste acest certificat sau atestat de producator (cum s-o mai numi).
Am un teren in oras pe care am o livada de pruni de vreo 2000mp si mai am cativa visini, un cires si cativa meri.
Problema e ca acum vreo trei ani am mers la primarie si Dna de acolo mi-a spus ca trebuie sa vina la fata locului sa vada livada ca sa se evite specula in piete, a venit, a vazut si mi-a zis sa astept pana vor fi prunii pe rod, sa fie pruna ca maslina si sa ma duc iar, sa vina iar pe teren si abia dupa aceea sa imi dea certificatul. Atunci am renuntat din cauza timpului fiind plecat in strainatate.
Anul acesta, mai precis saptamana trecuta cand ciresul era copt si prunele sunt maricele, am incercat din nou si mi-a spus sa mai astept o saptamana ca sa vorbim(bineinteles ca graurii nu asteapta si m-am apucat sa culeg ciresele pe care le-am vandut en-gros la romi pe doi bani din doua motive: 1 piata e plina de romi si 2 mi-a fost frica sa vand eu la taraba pentru ca nu am certificat #-o )
Am sunat iar pentru prune si mi-a zis sa astept pana vor fi aproape coapte prunele si sa ma duc dupa aceea, incep sa cred ca Dna nu vrea sa imi dea acest certificat asa pe degeaba...
Mentionez ca este singura livada de aceasta marime din oras, iar Dna de la primarie ma cunoaste si cunoaste si livada.
Va rog sa imi spuneti ce e de facut, am alta varianta??
Ma scuzati daca nu am scris prea explicit sau cu greseli. Multumesc
alecsandru82, utilizator