Forum Discuţii juridice Executare silită Renuntare executor, taxe
Discuție deschisă în Executare silită

Renuntare executor, taxe

Buna ziua.As dori sa stiu daca un creditor renunta la executor pt.ca nu e multumit de el trebuie sa plateasca ceva in afara de ceea ce a platit.Va multumesc.
Discutati cu Executorul in speta.
Daca nu sunteti multumit de eficienta executorului,aveti dreptul sa solicitati oficial titlul executoriu si sa demarati executarea silita prin alt executor judecatoresc responsabil domiciliului debitorului dvs

Există un articol interesant în Codul de procedură civilă, mă refer la art. 670.

Art. 670. - (1) Partea care solicită îndeplinirea unui act sau a altei activităţi care interesează executarea silită este
obligată să avanseze cheltuielile necesare în acest scop. Pentru actele sau activităţile dispuse din oficiu, cheltuielile se
avansează de către creditor.
(2) Cheltuielile ocazionate de efectuarea executării silite sunt în sarcina debitorului urmărit, în afară de cazul când creditorul a renunţat la executare, situaţie în care vor fi suportate de acesta, sau dacă prin lege se prevede altfel. De
asemenea, debitorul va fi ţinut să suporte cheltuielile de executare stabilite sau, după caz, efectuate după înregistrarea
cererii de executare şi până la data realizării obligaţiei stabilite în titlul executoriu, chiar dacă el a făcut plata în mod
voluntar. Cu toate acestea, în cazul în care debitorul, somat potrivit art. 668, a executat obligaţia de îndată sau în
termenul acordat de lege, el nu va fi ţinut să suporte decât cheltuielile pentru actele de executare efectiv îndeplinite,
precum şi onorariul executorului judecătoresc şi, dacă este cazul, al avocatului creditorului, proporţional cu activitatea
depusă de aceştia.
(3) Sunt cheltuieli de executare:
1. taxele de timbru necesare declanşării executării silite;
2. onorariul executorului judecătoresc, stabilit potrivit legii;
3. onorariul avocatului în faza de executare silită;
4. onorariul expertului, al traducătorului şi al interpretului;
5. cheltuielile efectuate cu ocazia publicităţii procedurii de executare silită şi cu efectuarea altor acte de executare silită;
6. cheltuielile de transport;
7. alte cheltuieli prevăzute de lege ori necesare desfăşurării executării silite.
(4) Sumele datorate ce urmează să fie plătite se stabilesc de către executorul judecătoresc, prin încheiere, pe baza
dovezilor prezentate de partea interesată, în condiţiile legii. Aceste sume pot fi cenzurate de instanţa de executare, pe
calea contestaţiei la executare formulate de partea interesată şi ţinând seama de probele administrate de aceasta.
Dispoziţiile art. 451 alin. (2) şi (3) se aplică în mod corespunzător, iar suspendarea executării în privinţa acestor cheltuieli
de executare nu este condiţionată de plata unei cauţiuni.
(5) În cazul în care sumele stabilite potrivit alin. (4) nu pot fi recuperate de la debitor, din lipsa bunurilor urmăribile sau din alte asemenea cauze, acestea, cu excepţia onorariului executorului judecătoresc, vor fi plătite de creditor, care le va putea recupera de la debitor când starea patrimonială a acestuia o va permite, înăuntrul termenului de prescripţie.
(6) Pentru sumele stabilite potrivit prezentului articol, încheierea constituie titlu executoriu atât pentru creditor, cât şi
pentru executorul judecătoresc, fără a fi necesară învestirea cu formulă executorie.

V-am subliniat alineatele 2 și 5, care vă răspund clar la întrebare.
IMicro Bucuresti, Consilier juridic
Multumesc pt raspunsuri