Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu de odihna neefectuat-salariat trimis in somaj
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu de odihna neefectuat-salariat trimis in somaj

Daca o firma intra in insolventa si trimite in somaj angajatii la inchiderea contractului de munca angajatorul este obligat sa plateasca concediul de odihna neefectuat de acestia? Firma fiind in insolventa oricum nu are lichiditati . Ce se intampla in aceasta situatie?
roxana69, utilizator
Angajatorul are obligatia de a compensa in bani zilele de CO neefectuate la incetarea c.i.m.

In speta, salariatii trebuie sa verifice daca sunt inscrisi pe tabloul de creante de catre administratorul judiciar/lichidatorul judiciar.
La momentul disponibilizarii angajatorul nu avea lichiditati,, salariatului i s-au intocmit actele pentru somaj (acesta nu s-a inscris in tabloul de creante) si dupa un an de la ddata disponibilizarii cere banii pt zilele de concediu neefectuat. Angajatorul mai are o obligatie in aceasta situatie?
Da, mai are o astfel de obligatie si dupa un an.

Fostul salariat paote promova un litigiu in termen de 3 ani de la data incetarii c.i.m. pentru a-si recupera banii pe CO neefectuat.