avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 525 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Legea10/2001 Vs. Legea 247/2005
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Legea10/2001 Vs. Legea 247/2005

Buna ziua.Am si eu o intrebare daca ma poate ajuta cineva.
Am depus la primarie notificare in baza legii 10, dar nu pentru toata proprietatea, pentru ca atunci nu era posibila retrocedarea totala, numai partiala. Acum conform legii 247, mai pot sa formulez cerere (notificare) si pentru restul proprietatii sau nu?
Adica trebuia sa fac cerere conform legii10 pentru toata proprietatea?
Va multumesc farte mult!
Cel mai recent răspuns: ruscl , utilizator 17:42, 15 Noiembrie 2007
Noile modificari legislative nu acorda un nou termen pentru notificari in cazul imobilelor ce fac obiectul Legii 10/2001 ci numai pentru imobilele - terenuri agricole, forestiere, etc ce fac obiectul L.18 si al L.1
referitor la legea 10.cf oug 247/2005 nu este nici unde este stipulat ca nu se acorda nici unt ermen ptr.depunerea de o alta notificare ptr.cealalta parte ptr care nu ati facut o notificare,in mod tacit treb aratat ca la data introducerii notificarii nu se putea retoceda,intru-cit probabil intreg imobil a fost luat abuziv in cazurile prev.de legea 10/2001.trebuie probat cu acte ca intregul imobil a fost luat abuziv,asta insemnin chiar cu titlu sau fara titlu,asteptati decizia primariei si vedeti daca va da o dispozitie de restiutire ptr intraga cladire sau nu,in caz contrar adresati-va instantei de judecata.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ce e cu aceasta lege 247 si de ce autoritatile statului nu stiu pe ce lume traiesc? lidi lidi am descoperit recent un lucru pe care nimeni din familie nu-l stia : ca unchiul meu in schimbul casei demolate a primit o alta casa in proprietate, a stat in ... (vezi toată discuția)
Termen legea 10 playerone2006 playerone2006 buna ziua , 1.as dori sa stiu daca legea 10 privind retrocedarea terenurilor preluate abuziv inainte de 1989 mai este in vigoare ; 2. caz: familia mea a ... (vezi toată discuția)
Art47/legea10/2001 karmena karmena Tatal meu a depus cerere de cumparare in baza Legii 112/1995 a imobilului in care locuia din 1978, in septembrie 1999.La acea data nu exista nici o notificare ... (vezi toată discuția)