Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie alimentara

Buna seara,
Sunt divortat si platesc pensie alimentara unui copil rezultat din casatorie. Daca baiatul a devent major si inca este elev, cum se procedeaza cu pensia alimentara pe care i-am platit-o pana acum? Trebuie sa deschida copilul devenit major actiune in instanta sau platesc in continuare pana isi termina studiile fara o alta hotarare judecatoreasca?
Va multumesc!
adisan a scris:

Trebuie ca fiul dvs să formuleze o acțiune în instanță. Așadar, este nevoie de o nouă hotărâre în instanță. Însă, dacă doriți, puteți să plătiți în continuare pensia de întreținere pe care o plăteați și până acum. În clipa de față, până instanța nu pronunță o nouă hotărâre, nu există vreo obligație la plata pensiei de întreținere.

Permiteti-mi sa va contrazic, obligatia de intretinere pana la varsta de 26 de ani exista indiferent daca parintii au divortat sau nu si independent de existenta vreunei hotarari judecatoresti. Doar in ipoteza unei neintelegeri se va pronunta din nou instanta.

[
b]Art. 499

Obligaţia de întreţinere

(1) Tatăl şi mama sunt obligaţi, în solidar, să dea întreţinere copilului lor minor, asigurându-i cele necesare traiului, precum şi educaţia, învăţătura şi pregătirea sa profesională.

(2) Dacă minorul are un venit propriu care nu este îndestulător, părinţii au obligaţia de a-i asigura condiţiile necesare pentru creşterea, educarea şi pregătirea sa profesională.

(3) Părinţii sunt obligaţi să îl întreţină pe copilul devenit major, dacă se află în continuarea studiilor, până la terminarea acestora, dar fără a depăşi vârsta de 26 de ani.

(4) În caz de neînţelegere, întinderea obligaţiei de întreţinere, felul şi modalităţile executării, precum şi contribuţia fiecăruia dintre părinţi se stabilesc de instanţa de tutelă pe baza raportului de anchetă psihosocială.

Obligația de plată a întreținerii a fost achitată în baza hotărârii judecătorești care obliga debitorul obligației la plata pensiei până la majoratul minorului.

Asta e clar. Dar nu putem spune ca dupa atingerea majoratului nu mai exista nicio obligatie fata de major. Obligatia exista de drept, doar cuantumul intretinerii il va stabili instanta, in caz de neintelegere intre parti. Bineinteles, copilul trebuie sa isi continuie studiile...

Nofacenoname0, utilizator
Nofacenoname0 a scris:

[
Asta e clar. Dar nu putem spune ca dupa atingerea majoratului nu mai exista nicio obligatie fata de major. Obligatia exista de drept, doar cuantumul intretinerii il va stabili instanta, in caz de neintelegere intre parti. Bineinteles, copilul trebuie sa isi continuie studiile...

Stiti gresit domnule Nofacenoname, daca ea nu este solicitata in instanta parintele nu poate fi obligat sa o faca doar daca acesta vrea de bunavoie, daca baiatul devenit major nu o cere se presupune ca nu are nevoie deci da, trebuie deschisa cerere in instanta de catre copilul devenit major daca tatal nu mai plateste pensia. Acesta va fi obligat sa reia plata cu data introducerii actiunii la judecatorie.
Cris1971, utilizator
Si eu ce am zis? Este nevoie de o noua hotarare doar daca partile nu se inteleg. Asta am zis de la bun inceput...