Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... cesionare firma
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

cesionare firma

buna ziua.am si eu mai multe intrebari!am avut o firma pe care am vandut-o prin notariat!pe firma respectiva era un cec barat la care plateam rate lunare!problema mea este......sa platesc in continuare acel cec barat sau noul cumparator trebuie sa se ocupe de el? iar datoriile vechi care erau pe firma le platesc eu sau noul propietar?
Daca in momentul in care ati cesionat partile sociale ale societatii ati specificat in actul notarial ca nu mai aveti nici o obligativitate cu privire la datoriile firmei , atunci noul asociat preia toate datoriile si le va plati pana cand soldurile se vor inchide. Cititi actul notarial si veteti ce conditii ati stipulat acolo.
Cesionand atat activul cat si pasivul, din momentul inregistrarii la ORC nu mai aveti nicio obligatie si nici un drept fata de societatea respectiva.