avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1003 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Hotărâre definitivă ieșire din indiviziune
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Hotărâre definitivă ieșire din indiviziune

Va rog o lămurire a unei hotărâri judecătorești din anul 2014.
In temeiul art 673 indice 9 cod de procedură civilă, instanța poate atribui unui ne coproprietar un spatiu, urmand ca acesta sa plateasca sulta calculată in baza decretului 256/1984 ? #-o
Nu este o glumă.
PS. Si recursul a fost respins ca netemeinic.
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: legalmgm , utilizator 22:40, 8 Iunie 2015
Art. 673 ind.9
La formarea şi atribuirea loturilor, instanţa va ţine seama, după caz, şi de acordul părţilor, mărimea cotei-părţi ce se cuvine fiecăreia ori masa bunurilor de împărţit, natura bunurilor, domiciliul şi ocupaţia părţilor, faptul că unii dintre coproprietari, înainte de a se cere împărţeala, au făcut construcţii, îmbunătăţiri cu acordul coproprietarilor sau altele asemenea.

Codul de procedură civilă actualizat prin: OUG 138/2000 - pentru modificarea şi completarea Codului de procedură civilă din 14 septembrie 2000, Monitorul Oficial 479/2000;

Este foarte ciudat.

"Ne-coproprietarul ce calitate procesuala avea in cauza ?
Era chirias in spatiul atribuit ?
Ce instanta a pronuntat hotararea ?

Decretul 256/1984 nu se mai foloseste in expertizele tehnice judiciare de cca. 9-10 ani.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Iesire din indiviziune nicole852107 nicole852107 buna seara,suntem intr-un proces de iesire din indiviziune,si vreau sa stiu daca exista vreo lege care sa oblige coopropietarul sa accepte sulta ce i se cuvine ... (vezi toată discuția)
Partaj dupa 12 ani utilizatorx utilizatorx Buna ziua! As vrea sa stiu daca se mai poate face partaj dupa 12 ani de la divort pe un teren ramas in proprietate comuna si daca cheltuielile impuse de asta, ... (vezi toată discuția)
Iesire din indiviziune ana_maria_732000 ana_maria_732000 buna seara, ma intereseaza ce pasi trebuie urmati pentru iesirea din indiviziune pentru o casa in care eu am 63 % iar fiul meu 37 % si daca pot vinde chiar ... (vezi toată discuția)