Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Hotărâre definitivă ieșire din indiviziune
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Hotărâre definitivă ieșire din indiviziune

Va rog o lămurire a unei hotărâri judecătorești din anul 2014.
In temeiul art 673 indice 9 cod de procedură civilă, instanța poate atribui unui ne coproprietar un spatiu, urmand ca acesta sa plateasca sulta calculată in baza decretului 256/1984 ? #-o
Nu este o glumă.
PS. Si recursul a fost respins ca netemeinic.
Va multumesc.
Art. 673 ind.9
La formarea şi atribuirea loturilor, instanţa va ţine seama, după caz, şi de acordul părţilor, mărimea cotei-părţi ce se cuvine fiecăreia ori masa bunurilor de împărţit, natura bunurilor, domiciliul şi ocupaţia părţilor, faptul că unii dintre coproprietari, înainte de a se cere împărţeala, au făcut construcţii, îmbunătăţiri cu acordul coproprietarilor sau altele asemenea.

Codul de procedură civilă actualizat prin: OUG 138/2000 - pentru modificarea şi completarea Codului de procedură civilă din 14 septembrie 2000, Monitorul Oficial 479/2000;

Este foarte ciudat.

"Ne-coproprietarul ce calitate procesuala avea in cauza ?
Era chirias in spatiul atribuit ?
Ce instanta a pronuntat hotararea ?

Decretul 256/1984 nu se mai foloseste in expertizele tehnice judiciare de cca. 9-10 ani.