Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire

un defunct decedat in 1978 a avut 4 copii. Din cei patru copii numai doi au facut cerere de restituire a dreptului de proprietate dupa 1990 la primarie, cerere care le-a fost acceptata si li s-a acordat terenuri. In anul 2002, descedenta unuia dintre cei patru copii ( care nu facuse cerere de restituire la primarie ) merge la un notar public si face dezbatere succesorala si notarul ii acorda 1/4 din terenul agricol atribuit celor doi. E legala aceasta dezbatere ? ce actiuni in justitie pot sa fac ?
Anulare certificat de mostenitor .Termenul prescriptiei se calculeaza de la data cand ati aflat de acel certificat de mosstenitor.