Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

Cum se face succesiunea pentru partea unui coproprietar a unui teren agricol cu un singur titlu de proprietate si mai multi coproprietari? Ce implica asta pentru restul coproprietarilor?
Buna ziua,
Bunul ce a ramas in masa succesorala se imparte intre mostenitori in cotele stabilite de lege.
Restul coproprietarilor nu sunt afectati cu nimic.
Se poate, eventual, solicita iesirea din indiviziune si atunci fiecare din coproprietari stie exact care este bucatica lui de teren
Multumesc pentru raspuns. Problema tocmai asta era, determinarea suprafetei exacte a terenului asupra caruia se face succesiunea si pentru asta s-au cerut de la notar declaratii pe propria raspundere a celorlalti coproprietari cu suprafata detinuta de fiecare. E in regula asa? Ce presupune iesirea din indiviziune (documente, eventual costuri)?
Buna ziua,
Da este corect.
Iesirea din indiviziune presupune ca se stabileste care este bucata fiecaruia de teren.
Costurile sunt stabilite de notar functie de grile.