Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune - includere titlu de proprietate comun
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune - includere titlu de proprietate comun

Stimați membri AvocatNet,

Poate fi inclus în masa succesorală un titlu de proprietate care este împărțit cu altă persoană? Bunica mea care a decedat recent avea un titlu de proprietate pe un teren pe care apare ca proprietar mai întâi o verișoară de-a ei, apoi bunica, verișoara fiind cea care are titlul în original. Se poate include acest titlu în masa succesorală? Ce demersuri se pot face pentru ca titlul să fie împărțit, fiecare proprietar să primească un titlu pentru suprafața ce-i revine fiecăruia?
Vă mulțumesc!
Buna ziua,
Pentru a "imparti titlul" trebuie sa solicitati iesirea din indiviziune.
DA, acel teren va intra in masa succesorala.
Va multumesc. Ati putea sa imi spuneti ce presupune iesirea din indiviziune si cum se procedeaza?
Va multumesc inca o data!