Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... problema asigurare casco
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

problema asigurare casco

buna ziua

am urmatoarea problema:
am asigurare casco si am avut un eveniment, masina reparata (valoare reparatie mai mare de 20% din valoarea asigurata) dar acum mi se solicita plata primelor de asigurare datorate până la sfârsitul duratei asigurării.
din pacate am citit toata polita abia acum si e prevazuta si o asemenea chestie.
eu am vandut masina.
se poate ocoli plata ce mi se solicita ?
multumec
Din pacate nu puteti ocoli "chestia asta"
In momentul in care ati incheiat polita de asigurare, ati incheiat -o pe o perioada de un an cu posibilitatea da a plati in rate .Daca nu ati fi avut dauna, da, nu mai erati obligat sa platiti ratele restante in momentul in care ati vandut masina , dar, .In situatia data , trebuie sa le platiti.Este recomandat ca atunci cand incheiati polite de asigurare sa il intrebati pe agentul dv si aceste aspecte.
Polita de asigurare este practic un contract intre parti (asigurat - asigurator) cu drepturi si obligatii pentru fiecare dintre acestea.
Prin faptul ca dumeavoastra ati utilizat de un drept din acest contract (plata despagubirilor pentru evenimentul produs), acest lucru atrage dupa sine si obligatiile pe care la aveti fata de cealalta parte - ASIGURATOR.
Pentru astfel de cazuri, asiguratorul a luat masuri de prevenire, in sensul ca a specificat in contractul CASCO ca are dreptul de a solicita plata ratelor de asigurare ramase pana la sfarsitul asigurarii. In unele situatii Asiguratorul poate compensa aceste rate restante prin retinerea contravalorii acestora din despagubirea cuvenita.