Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Promisiunile nerespectate = obligatii legale?
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Promisiunile nerespectate = obligatii legale?

Ce argumente legale avem în calitate de locatari în faţa unui dezvoltător imobiliar pentru finalizarea proiectului promis. În speţă este vorba de un complex de blocuri din care au fost construite 60% din imobile şi vândute un procent destul de mare din cele construite.
Beneficiarii s-au mutat pe rând însă o parte din facilităţile ce ar trebui folosite în comun de către locatari sunt indisponibile:
 Promisiunea de realizare a infrastructurii stradale intre cele două şiruri de blocuri nu are nicio relevanţă practică (strada nu este asfaltată devenind impracticabilă la anumite condiţii meteo).
 Calitatea acoperişului blocurilor este îndoielnică (la vânt cad ţigle, nu există cale de acces spre acoperiş – oare pompierii au ceva de obiectat?).
 Nu a fost amenajat un loc destinat pentru depozitarea resturilor menajere (în cartier locuiesc deja aproximativ 40 de familii).
 Zugrăveala din casa scării începe să se exfolieze deşi de la aplicare nu a trecut nici un an.
 De teren de joacă pentru copii nici nu mai poate fi vorba deşi a fost unul din lucrurile promise la încheierea contractului dar fără a fi menţionat în cuprinsul acestuia.
 Niciunul din apartamentele vândute nu a fost predat pe bază de proces-verbal sau de recepţie imobilului;
 Nu s-a oferit nici un act de garanţie a uşii de intrare în apartament sau geamurilor termopan incluse în preţul de achiziţie;
 Autorizaţia iniţială de construcţie pentru întreg ansamblul a expirat în luna aprilie 2009.

Menţionez faptul că despre toate acestea nu s-a făcut vreo menţiune în contractele de vânzare-cumpărare încheiate cu fiecare persoană fizică în parte însă o parte din neconformităţi sper să se regăsească în legislaţie. Vă rog să mă îndrumaţi spre această legislaţie şi să mă sfătuiţi încotro să merg împreună cu ceilalţi locatari: protecţia Consumatorului, Inspecţia de Stat în Construcţii sau Judecătorie.
dvs ca beneficiar veti putea cere indeplinirea promisiunilor contractuale doar daca acestea sunt inscrise in mod expres in contractul incheiat cu firma constructoare.
Dati cateva detalii - receptia finala a imobilului a fost efectuata? daca nu cum s-a mutat cineva intr-un imobil aflat in executie? Daca da constructorul trebuie sa fi oferit garantii de buna executie - trebuie sa repare stricaciunile aparute din vina sa sau i se poate executa garantia. Dar cum probabil aceasta este prevazuta in contractul cu dezvoltatorul acolo trebuie sa fie prima sesizare. Depinde foarte mult si de contractul pe care il aveti cu acesta - veriicati ce clauze contine sunt foarte importante.
apartamentele au fost achizitionate de catre fiecare persoana in parte prin contract de vanzare-cumparare.
nu s-a incheiat niciun alfel de document in afara de acesta (proces verbal sau altceva).
contractul a fost verificat si nu contine clauze care sa il oblige la lucruri ce tin ce utilizarea in comun a bunurilor (intrarea in bloc, casa scarii, drumul dintre blocuri care este proprietatea lui inca, exteriorul blocului = unde ar trebui sa fie soclul, izolatia exterioara, calitatea acoperisului).
asupra acestor ultime aspecte avem nedumeriri. exista vreo norma legala care sa il oblige la minime lucrari si garantii de calitate daca in contract nu s-a prevazut asa ceva?
...va multumesc anticipat.
nelux a scris:

apartamentele au fost achizitionate de catre fiecare persoana in parte prin contract de vanzare-cumparare.
nu s-a incheiat niciun alfel de document in afara de acesta (proces verbal sau altceva).
contractul a fost verificat si nu contine clauze care sa il oblige la lucruri ce tin ce utilizarea in comun a bunurilor (intrarea in bloc, casa scarii, drumul dintre blocuri care este proprietatea lui inca, exteriorul blocului = unde ar trebui sa fie soclul, izolatia exterioara, calitatea acoperisului).
asupra acestor ultime aspecte avem nedumeriri. exista vreo norma legala care sa il oblige la minime lucrari si garantii de calitate daca in contract nu s-a prevazut asa ceva?
...va multumesc anticipat.
Trebuia sa cititi cu mare atentie acel contract de vanzare-cumparare inainte de a-l semna! Totodata, era normal sa existe si un proces-verbal de predare primire unde se faceau anumite mentiuni cu privire la calitatea lucrarilor facute de constructor! Altfel...
domnule nelux ... elementele de care ati pomenit in postarea anterioara "intrarea in bloc, casa scarii, drumul dintre blocuri care este proprietatea lui inca, exteriorul blocului = unde ar trebui sa fie soclul, izolatia exterioara, calitatea acoperisului" tin de proiectant. in proiectul de executie al constructiei se prevad toate aceste elemente care nu sint prevazute in contractele cu beneficiarii. fiind forul tutelar, cei de la inspectoratul de stat pentru constructii va pot ajuta in aceasta privinta, putind face rost de la arhitect, proiectant, constructor, de acest proiect de executie de unde cineva avizat si care cunoaste stadiul lucrarilor la bloc va poate spune ce s-a executat si ce nu.
mai rau este in situatia constructiilor fara subsol, unde nu se mai poate verifica acum grosimea izolatiei de sub podeaua parterului. lunile trecute am mers cu cineva care si-a cumparat un apartament prin anl si datorita unei omisiuni de proiectare (au uitat sa prevada o teava de canalizare pentru cei de la etaj) au fost nevoiti sa sparga planseul unui apartament de la parter. de curiozitate m-am uitat la izolatie si surpriza ... in loc de grosimea de 8 cm (cit era prevazut in contract) au pus izolatie de 2cm, desi in dispozitia de santier se prevedea de 5 mm (grosimea de 8 fiind intr-adevar exagerata, dar ar fi trebuit respectata, conform contractului, ca doar era inculsa in pretul apartamentului)
in rest, celelalte elemente vizibile pot fi verificate dupa proiectul de executie, fara incercari distructive (exista aparatura care masoara si grosimea izolatiei peretilor tencuiti deja, grosimea fierului beton din structura, etc