Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... CALITATEA EXPERTIZELOR TEHNICE JUDICIARE
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

CALITATEA EXPERTIZELOR TEHNICE JUDICIARE

Acceptarea unui număr foarte mare de experți ANEVAR,in iunie anul trecut,a reprezentat ,din punctul meu de vedere, o mare lovitura dată experților tehnici judiciari,cei care prin calitățile lor profesionale ,si în urma unui examen greu au reușit să profeseze in domeniul expertizelor judiciare.
Persoane importante cu funcții in instituțiile statului efectuau expertize judiciare pentru executorii judecătorești fără să aibă dreptul de a efectua expertize judiciare ,doar pentru ca erau membrii ANEVAR. Unii experți judiciari veniți din rândurile membrilor ANEVAR ,fără experiență, în ceea ce privește expertizele judiciare, au fost numiți șefi de comisii pentru evaluarea terenurilor supuse exproprierii în interes public.Calitatea ,după părerea mea ,a actului de întocmire a expertizelor tehnice judiciare a scăzut.
Cred ca faceti o confuzie. Expertii tehnici judiciari pot efectua si expertize tehnice extrajudiciare. Expertii tehnici extrajudiciari nu pot efectua expertize tehnice judiciare.
ANEVAR este o asociatie profesionala. Un expert tehnic judiciar nu este obligatoriu sa fie membru ANEVAR.
OG nr.2/ 2000 cu modificarile si completarile ulterioare, privind organizarea activitatii de expertiza tehnica judiciara si extrajudiciara mentioneaza:
-art. 30
(1) Expertul tehnic judiciar poate efectua şi expertize tehnice extrajudiciare, la solicitarea persoanelor fizice şi juridice.
(2) Expertul tehnic extrajudiciar poate efectua numai expertize tehnice extrajudiciare în specialitatea pentru care a fost atestat, la solicitarea persoanelor fizice şi juridice.