Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Suspendare din functie
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Suspendare din functie

Este legala si posibila suspendarea pe o perioada de 2 luni din functia publica tinand cont ca sunt functionar public debutant? Mi se poate schimba raportul de munca in aceste 2 luni daca obtin suspendarea ? Va multumesc , cu respect!:sorry:
De ce nu solicitati concediu fara plata?
[ link extern ]
Justitiarul711, utilizator
Legea nr.188/1999 privind Statutul functionarilor publici
art.95
..
(2) Raportul de serviciu se poate suspenda la cererea motivata a functionarului public, pentru un interes personal legitim, in alte cazuri decat cele prevazute la alin. (1) si la art. 94 alin. (1), pe o perioada cuprinsa intre o luna si 3 ani.
(3) Cererea de suspendare a raportului de serviciu se face in scris, cu cel putin 15 zile calendaristice inainte de data cand se solicita suspendarea, cu exceptia situatiei prevazute la alin. (1) lit. e), cand cererea de suspendare se face cu 48 de ore inainte de declansarea grevei.

Art. 96
....
(3) Pe perioada suspendarii raportului de serviciu autoritatile si institutiile publice au obligatia sa rezerve postul aferent functiei publice. Ocuparea acestuia se face, pe o perioada determinata, in conditiile legii. Pe perioada suspendarii, raporturile de serviciu ale functionarilor publici nu pot inceta si nu pot fi modificate decat din initiativa sau cu acordul functionarului public in cauza.