Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Calcul indemnizatie 2015
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Calcul indemnizatie 2015

Ma intereseaza sa stiu daca sotul meu nu are niciun venit, are vreo importanta in calculul indemnizatiei de crestere a copilului?????? se beneficiaza cumva de vreun stimulent de insertie????
Si daca am avut concediul medical cum imi influenteaza cuantumul indemnizatiei in bine sau in rau??? Ca de la 5 luni am stat in medical pana cand am intrat in prenatal.
Multumesc
1. - Indemnizatia pentru concediu crestere copil (CCC) este de 85% din media veniturilor nete pe cele 12 luni pemergatoare nasterii copilului (inclusiv luna nasterii).
- In aceste venituri nete intra veniturile din salarii si din indemnizatiile pentru concedii medicale si concediul de maternitate.

2. - Stimulentul de insertie se acorda numai pe eprioada cat solicitantul are venituri din salarii.
- Daca sotul nu are salariu nu poate beneficia de stimulentul de insertie.

3. Sotul poate sa beneficieze el de indemnizatie pentru CCC daca in cele 12 luni premergatoare nasterii copilului (inclusiv luna nasterii) a avut venituri din salarii, din activitati independente sau agricole sau perioade asimilate (somaj indemnizat, concedii medicale etc.).