Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cerere incetare cim
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cerere incetare cim

as dori sa plec de la locul de munca actual. In cerere formulez" sa-mi aprobati incetarea contractului de munca la zi,, demisia, lichidarea sau cum e corect?Angajatorul imi poate aproba la zi , sau la cate zile vor ei, si daca in contract este specificat cu preaviz de 20 zile. Zilele se calculeaza cele lucratoare sa calendaristice?multumesc si astept un raspuns
Puteti sa formulati o cerere de incetare a c.i.m. cu acordul partilor sau prin demisie.

In situatia incetarii c.i.m. cu acordul partilor - art.55 lit.b C.mun. - nu se acorda preavixz.

In cazul incetarii c.i.m. prin demisie , trebuie sa stiti ca demisia poate fi cu sau fara preaviz.
In acest caz, regula este incetarea c.i.m.dupa expirarea unui termen de preaviz, in conditiile art. 81 C. mun.
De asemenea , prin excepţie, contractul de munca va înceta prin demisie fara preaviz in cazul in care angajatorul renunta la preaviz sau nu-si indeplineste obligatiile asumate prin c.i.m.

Termenul de preaviz este cel convenit de parti in contractul individual de munca sau, dupa caz, cel prevazut in contractele colective de munca aplicabile si nu poate fi mai mare de 20 de zile lucratoare pentru salariatii cu functii de executie, respectiv mai mare de 45 de zile lucratoare pentru salariatii care ocupa functii de conducere.