avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 869 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... proprire salariu
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

proprire salariu

Buna ziua.Sunt dat la KRUK ,datorita unor restante neachitate la o banca.As dori sa stiu in cat timp mi se poate pune proprire pe salariu.Trebuie hotarare judecatoreasca pentru a mi se pune proprire pe salariu?.Banii sunt virati pe card
Cel mai recent răspuns: Cristina Paisa , Avocat 14:56, 17 Iunie 2015
Termenul in care recuperatorul va dispune masura popririi pe drepturile salariale este conditionat de bagajul de activitate al acestuia
Executorii judecatoresti/recuperatorii pot solicita creditorilor=bancilor, conform dispozitiilor legale, executarea silita a unui anumit client al bancii, prin proprirea conturilor bancare ale acestuia, in scopul achitarii debitelor acumulate
Se solicita instantei de judecata dispunerea de hotarare prin care debitorul sa fie obligat la achitarea debitului
Executorul/recuperatorul urmeaza sa dispuna poprire pe conturile debitorului pentru recuperare credit+cheltuieli de executare
MUltumesc pentru raspuns.Dar nu trebuie sa fiu anuntat in prealabil ca mi se pune proprire pe conturile bancare?
Ba da. Primiti o somatie in care vi se pune in vedere sa achitati, in sens contrar urmand a se pune poprire pe conturi.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Poprire Xm3n Xm3n Trebuie sa fiu anuntat cind incepe poprirea?o firma recuperatoare poate vinde creanta mai departe? (vezi toată discuția)
Ridicare poprire bliss21 bliss21 Buna ziua, In 2007 am facut la o banca 2 contracte de credit si un card de credit. In timp nu am mai platit cele 2 credite iar in cele din urma (anul ... (vezi toată discuția)
Kruk poate pune poprire pe cardurile de credit ( de cumparaturi ... KmMihai KmMihai Kruk poate pune poprire pe cardurile de credit ( de cumparaturi ? Daca da , in ce conditii. Multumesc (vezi toată discuția)