Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... proprire salariu
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

proprire salariu

Buna ziua.Sunt dat la KRUK ,datorita unor restante neachitate la o banca.As dori sa stiu in cat timp mi se poate pune proprire pe salariu.Trebuie hotarare judecatoreasca pentru a mi se pune proprire pe salariu?.Banii sunt virati pe card
Termenul in care recuperatorul va dispune masura popririi pe drepturile salariale este conditionat de bagajul de activitate al acestuia
Executorii judecatoresti/recuperatorii pot solicita creditorilor=bancilor, conform dispozitiilor legale, executarea silita a unui anumit client al bancii, prin proprirea conturilor bancare ale acestuia, in scopul achitarii debitelor acumulate
Se solicita instantei de judecata dispunerea de hotarare prin care debitorul sa fie obligat la achitarea debitului
Executorul/recuperatorul urmeaza sa dispuna poprire pe conturile debitorului pentru recuperare credit+cheltuieli de executare
MUltumesc pentru raspuns.Dar nu trebuie sa fiu anuntat in prealabil ca mi se pune proprire pe conturile bancare?
Ba da. Primiti o somatie in care vi se pune in vedere sa achitati, in sens contrar urmand a se pune poprire pe conturi.