Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Retrocedare teren
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Retrocedare teren

Aniversare ! S-au implinit 24 de ani de cand incerc sa intru in posesia a 504 mp intravilan in Timisoara,teren luat prin expropiere bunicilor mei.Am fost recunoscut drept mostenitor,terenul nu are nici o constructie pe el,dar conform legilor speciale (este afectat intr-un colt de trecerea unei tevi de apa )mi-sa oferit pe aceeasi sufrafata parcele ,ceea mai mare fiind de 170mp.Suma parcelelor fiind de 250mp.Am refuzat,Primaria urmand sa-mi ofere dupa inventarierea suprafetelor proprietatea Municipiului,o suprafata echivalenta cu 250mp intr-o alta locatie.Pentru diferenta de 300mp,am chemat Primaria in judecata,pentru imbogatire fara justa cauza,iar sentinta mi-a fost si de aceasta data nefavorabila si anume ,in Legile speciale nu se regasesc articole care sa reglementeze "despagubirea"suprafetelor ce nu pot fii retrocedate in natura.Precizez ca am renuntat la cele trei parcele oferite pe locul initial, in batjocura, de Primaria Timisoara,ca efectiv nu aveam ce face cu ele.Deasemenea,chemarea in judecata a Primariei sa facut pe baza Codului Civil,nu pe baza Legilor speciale.Sentinta sa dat si ca urmare a"lucrului judecat",vis a vis de faptul ca prin hotarare judecatoreasca am "ajuns" la acele parcele.Iar acum,nemaiavand nici o cale de atac,( a fost apel),va intreb,in afara de a ajunge la Curtea de Justitie pentru Drepturile Omului,si de a ne mai face a "N" oare de ras,ce mai pot face INTERN sa intru in posesia terenului.P.S.-terenul face parte dintr-o suprafata de aprox.10.000mp liber de sarcini(la suprafata) intre blocurile unui cartier( de unde si suspiciunea unor mari interese municipale sau colaterale).Altfel spus,aceea teava care este a celor de la Calor,personal ma avantajeaza,in situatia in care am vrut si doresc sa construiesc.....dar se pare ca ,in spatele Legilor intr-adevar speciale,se ascund alte interese....Conform acestor Legi pe aceea suprafata nu se va construi niciodata nimic(primariile avand cu totul si cu totul alte prioritati)....absurd sa crezi asa ceva.Deci,poate aveti vreo speta internationala,de care sa ma folosesc,stiu eu,alta idee,sau......Bruxelles ??? Multumesc.Am mai avut doua interventii in cadrul Forumului,dar raspunsurile .....sau chiar sunt asa de complicate spetele in care am avut ghinionul sa le am ??? Inca odata multumesc foarte,foarte mult !#-o
Nu puteti primi un raspuns pertinent fara ca un avocat sa studieze dosarul dvs.Sfatul meu este sa va adresati unui specialist nu cred ca motivarea actiunii dvs pe imbogatirea fara justa cauza a fost o ideie fericita.Mergeti cu actele dvs la mai multi avocati,solicitati consultanta unor profesionisti din orasul dvs si poate gasiti o solutie,raspunsurile pe forum nu va ajuta sa intrati in posesia terenului respectiv.
Multumesc ,dar daca in 24 de ani nu l-am gasit ,si eu , ca si multi altii , ma voi indrepta sa-mi cer drepturile , catre straini . Asta e , n-ar fi o noutate ! Va multumesc pentru amabilitate .