Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Amortizare auto uzat
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Amortizare auto uzat

SRL platitor de tva.
Microintreprindere -deci impozit 3% pe venit.
Vreau sa achizitionez o masina folosita in scopul utilizarii ei de catre agentii de vanzari .(deci pot deduce amortizare mai mare de 1500/luna-dar oricum eu nu deduc nimic !)
Valoarea ei va fi de ex . 24.000 lei .
Daca ea este veche de 5 ani si 9 luni ,conform certificatului de inmatriculare, o pot amortiza in 3 luni( durata de viata ramasa din 6 ani -maximul de viata conform legi )?
Adica pot calcula o amortizare lunara de 8.000 lei ?
Nu gasesc legea care sa se refere exact la autovehiculele uzate.
Si o pot achizitiona de la o persoana fizica ?
Multumesc !

Recomandarea mea este ,fiind microintreprindere sa nu inregistrati amortizarea pe trei luni.Amortizarea este aferenta mijloacelor fixe ,mijloace fixe care trebuie sa aiba o durata de viata mai mare de un an chiar si pentru mijloce fixe uzate.Ca urmare putei sa constituiti o comisie care sa stabilesca durate de viata a masinii care ar putea fi 2,3... pana la durata maxima din catalog, fapt ce v-ar avantaja in situatia trecerii la impozit pe profit