Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Teren de la casa nationalizata
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Teren de la casa nationalizata

Parintii mei au cumparat o casa nationalizata in 1997 de la primaria localitatii noastre dar, atunci nu au putut sa cumere si terenul de la casa (curtea + gradina) aprox. 1000 m2. Dupa cativa ani ( 2002 cred ) s-a dat o lege prin care toti puteau primi acel teren care apartinea casei cumparate (o parte din cetatenii din localiatea noastra au primit terenul / curtea ). Parintilor mei si altora cativa proprietari le-a fost refuzat acel dosar.
Acum primaria spune ca doar daca cumparam o sa putem primi terenul.
Nu exista o lege prin care sa primeasca si parintii mei curtea de la casa asa cum au primit si ceilalti in urma cu cativa ani? Primaria are ultimul cuvant, adica trebuie cumparata curtea / gradina? Mentionez ca arenda a tot crescut de la an la an.
Buna ziua! Potrivit Legii 87/2020, puteti obtine dreptul de proprietate asupra terenului. Formulati o cerere la Comisia Locala cu documentele necesare care sa dovedeasca ca sunteti proprietara constructiei si veti primi Titlu de Proprietate pentru teren.
cu respect, avocat Carmen Pusca