Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune, masa succesorala
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune, masa succesorala

A decedat tatal. suntem 2 surori si mama ca mostenitori. Intrebarea este daca un imobil construit in totalitate din banii parintilor, intabulat pe sora mea, poate fi trecut la succesiune, deoarece consider ca am dreptul si eu la cota legala din acesta.
Sora trebuia sa-i ingrijeasca pe parinti, dar nu a fost nici macar la inmormantarea tatalui.
Nu exista contract de intretinere.
Nu exista testament.
Este posibil sa obtin cota parte legala din acel imobil?
Cum trebuie procedat?
Se poate la notar sau trebuie actiune in instanta?
Multumesc.
In principiu, aveti dreptul in calitate de descendent.Nu am inteles in ce calitate si in baza carui act a intabulat sora dvs.imobilul.Este vorba de un contract de intretinere?Dati detalii.
Nu exista contract de intretinere, din cate stiu.
Parintii mei au investit toti banii lor in acest imobil la Cluj, posibil facand achizitiile de materiale in numele surorii mele. Posibil ca parintii mei nu apar nicaieri in acte.