Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Despagubire
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Despagubire

Masina parintilor mei a fost lovita de un autoturism inregistrat in Franta. Asigurarea a restituit doar jumatate din cat ar fii trebuit sa restituie. As vrea sa stiu cum se calculeaza despagubirea in cazul acesta avand in vedere ca au primit dauna totala iar pretul masinii e undeva la 15000 Euro.

Multumesc
Norma ASF nr. 23/2014 intrata in vigoare la 1 ianuarie 2015 prevede ca valoarea maxima a despagubirii se determina pe baza valorii de piata a autoturismului avariat.