avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 695 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Despagubire
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Despagubire

Masina parintilor mei a fost lovita de un autoturism inregistrat in Franta. Asigurarea a restituit doar jumatate din cat ar fii trebuit sa restituie. As vrea sa stiu cum se calculeaza despagubirea in cazul acesta avand in vedere ca au primit dauna totala iar pretul masinii e undeva la 15000 Euro.

Multumesc
Cel mai recent răspuns: Ioan Ciobanu , Expert judiciar 22:16, 20 Iunie 2015
Norma ASF nr. 23/2014 intrata in vigoare la 1 ianuarie 2015 prevede ca valoarea maxima a despagubirii se determina pe baza valorii de piata a autoturismului avariat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Euroins -o noua tzeapa ady88 ady88 Buna ziua! In data de 26.08.16 am fost instiintat ca suma ce-mi va fi acordata ca despagubire este de 2569,87 RON din care 1240 piesele, manopera 654 si ... (vezi toată discuția)
Autoturism dauna totala heathcliff heathcliff Buna seara, In data de 05.03.2016 am fost implicat intr-un accident rutier din care, printre altele, a rezultat dauna totala a autoturismului pe care il ... (vezi toată discuția)
Dosar dauna rca livis livis Sunt din Pitesti si in dimineata zilei de 7.01.2015, conducind autoturismul cu care imi cistig existenta ca PFA, am fost implicat intr-un accident de ... (vezi toată discuția)