avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1699 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... intreprindere familiala
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

intreprindere familiala

vreau sa renunt am la titlu de asociat in if pot fara acordul celuilalt membru? suntem 2
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 11:31, 21 Iunie 2015
Art.33 din OUG 44/2008:
(1) Întreprinderea familiala isi inceteaza activitatea si este radiata din registrul comertului in urmatoarele cazuri:
a) mai mult de jumatate dintre membrii acesteia au decedat;

b) mai mult de jumatate dintre membrii intreprinderii cer incetarea acesteia sau se retrag din intreprindere;

c) in conditiile art. 25 din Legea nr. 26/1990, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare.

(2) Cererea de radiere, insotita de copia certificata pentru conformitate cu originalul a actelor doveditoare, dupa caz, se depune la oficiul registrului comertului de pe langa tribunalul unde isi are sediul profesional, de catre orice persoana interesata.

Prin urmare, retragerea dvs nu este conditionata de acordul celuilalt asociat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Inchiderea unei intreprinderi familiale samel samel Va rog frumos sa-mi spuneti si mie cum sa procedez si ce i-mi trebuie pentru inchiderea unei Intreprinderi familiale (vezi toată discuția)
Vanzare if care detine o licenta pentru taxi. se poate? adela05 adela05 Buna ziua, Cineva care are un IF pe care are si o licenta de taxi, vrea sa vanda IF-ul, cu tot cu licenta. Cum se poate proceda in acest caz? Multumesc (vezi toată discuția)
Nu pot radia if-ul deoarece fostul sot nu vrea sa dea o semnatura loredana167 loredana167 Buna ziua, am un IF facut cu ani in urma impreuna cu fostul meu sot. Facand o paranteza el e un mare excroc , am aflat ca a facut o gramada de lucruri ilegale. ... (vezi toată discuția)