avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 537 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cererea de chemare in judecata a debitorului
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Cererea de chemare in judecata a debitorului

Pentru a solicita judecarea in lipsa a cererii creditorului de chemare in jdecata a debitorului, ce articoll se va invoca din codul de procedura civila?
Cel mai recent răspuns: Aura2 , utilizator 11:24, 22 Iunie 2015
Buna ziua,
Oricare din parti poate solicita judecarea cauzei in lipsa conform art. 223 C.Pr.Civ.
Se invoca Art. 223 din NCPC.
Multumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Judecarea cauzei în lipsã popflorincozmin popflorincozmin buna ziua sunt parte intr-un proces civil(reclamant) si doresc sa stiu daca se poate cere judecarea cauzei si in lipsa mea. (vezi toată discuția)
Prezenta la judecatorie olteanugeo olteanugeo Buna ziua, Am depus in decembrie 2015 o contestatie la executare. Am primit acum cateva zile o citatie in care sunt chemat sa ma prezint la judecata pe data ... (vezi toată discuția)
Conform cãror prevederi se solicitã judecarea cauzei în lipsã? paula manta paula manta Va rog daca ma poate ajuta cineva cu un raspuns - inainte de 15.02.2013 foloseam pentru judecarea in lipsa art 242 Cpc, acum ce art pot folosi dupa noul cod ... (vezi toată discuția)