Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general facturarea si vanzarea produselor en detail
Discuție deschisă în Contabilitate în general

facturarea si vanzarea produselor en detail

Buna dimineata,
Vreau sa i-mi deschid o firma in luna Iulie iar punctul de lucru va fi in Dragonul Rosu.Daca declar punctul de lucru ca si vanzare en detail stiu ca pot elibera bon fiscal persoanelor fizice,dar nu stiu cum se procedeaza corect catre persoanele juridice. Le pot elibera factura cu chitanta?
Va multumesc.
trebuie sa aveti grija, ca nu puteti vinde din aceiasi locatie de detail si persoanelor fizice.Trebuie o delimitare a spatiului si a gestiunilor.Da, persoanelor juridice revanzatoare, care achizitioneaza strict din gestiunea detail, le vindeti pe baza de factura si chitanta( daca platesc cash), BO, OP, CEC, s.a.
Buna ziua,
Am inteles ca la persoanele juridice obligatoriu factura si chitanta,dar nu inteleg de ce trebuie sa tin doua gestiuni separate daca eu am acelasi pret pentru toti clienti si punctul de lucru il declar en detail.
Va multumesc

Avem legislatie care ne interzice acest aspect.OG99/2000 art.73 pct.22.#-o
Chiar nu mai inteleg,mi-am dorit sa incep o afacere legala din toate punctele de vedere,dar se pare ca sunt destule piedici.Nu inteleg de de aceasta lege ,daca eu sunt la inceput de drum de unde bani sa platesc un angajat pentru una din gestiuni,eu abia am bani sa cumpar marfa. O porcarie.Pacat ca ne impiedicam de astfel de legi.
a avea gestiuni separate, nu inseamna neaparat si gestionari separati!X-(.Contabil, creati gestiunile si delimitati cumva in cadrul gestiunii engross, un colt unde aveti casa de marcat si tot ceea ce implica.Variante se gasesc.Dar sfatuiti-va cu contabilul