Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... speta demisie, preaviz, fisa postului
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

speta demisie, preaviz, fisa postului

situatia de fapt:
- sint angajata de aproape 22 de ani la o companie
- sint inginer; ocup, cu decizie, din 2006, functia de Sef
compartiment productie, pregatire si urmarire productie; contract
nedeterminat;
- nu mi s-a intocmit, pina in prezent Fisa postului;
- in organigrama sint subordonata direct Directorului de productie
- anul trecut s-a inceput o noua productie, pentru export, la care am
participat la introducerea in fabricatie si pe care am urmarit-o
raportind rezultatele;
- la acest compartiment de productie, directorul a numit un sef
direct, pe care l-am format astfel incit sa gestioneze materialele si
sa realizele planul de productie (nu stiu daca aceasta persoana ocupa
acest post cu decizie)
- in ultimele 3 luni am informat verbal, in timpul sedintelor zilnice,
ca acest sef nu isi indeplineste sarcinile: una din probleme este
incorecta gestiune a materialelor (inclusiv lipsa) care duce la
nerespectarea cantitatilor livrarate
- vineri 12.06.09, ca urmare a semnalului de alarma pe care l-am tras
(iar), reactia directorului a fost, (impulsiva verbal, cu ton
ridicat), urmatoarea: - sa ma mut imediat in acel compartiment si sa
preiau conducerea productiei direct si daca nu vreau, o sa imi dea
decizie pentru 2-3 luni . Aceasta "discutie" a fost publica, de fata
cu ceilalti colegi ai mei.
- eu am reactionat astfel: i-am solicitat sa nu mai tipe la mine si
i-am spus ca o sa ii dau un raspuns luni, atunci m-a amenintat ca daca
nu o sa accept o sa ne "despartim"
- marti, 16.06.09, m-a intrebat ce raspuns ii dau si eu am refuzat
verbal sa ma mut in acel compartiment deoarece nu a putut sa imi
descrie un plan de imbunatatire care urma sa il implementez; i-am
comunicat ca, in aceasta situatie nu pot sa preiau gestiunea unui
atelier cu probleme grave; in plus, decizia lui unilaterala nu era
conform CM deoarece mutarea implica schimbarea felului muncii (ceea ce
se face doar cu acordul ambelor parti cu act aditional la CIM)
- ca raspuns la refuzul meu, mi-a solicitat demisia, iar eu am refuzat
deoarece nu sint de acord cu aceasta pozitie de forta; urmare a
refuzului meu mi-a spus ca o sa gaseasca motive pentru care o sa ma
dea afara
- in data de 1.07.09 am primit deciazia consiliului de administratie prin care se
mentioneaza ca biroul de productie se desfiinteaza (indirect si postul
pe care il ocup); motivul este: reducerea volumului productiei marfa
- deoresc sa mentionez ca acest motiv este fals, deoarece din ianuarie
pina in iunie 2009 volumul de productie este constant, nu a scazut si
in organigrama actualizata in data 29.01.09, biroul productie este
mentionat (aceste lucruri le pot dovedi cu actele consiliului de
administratie)
- din punctul meu de vedere, este mai mult decit evident ca
desfiintarea biroului de productie este cu intentia de a-mi desfiinta
postul si sa ma determine sa plec; cei 4 oameni, direct subordonati
mie, trec in subordinea altui sef, deci activitatea biroului se va
desfasura in continuare (dar fara mine)
- mi s-a oferit act aditional cu acelasi loc de munca (pe care l-am
refuzat in timpul conflictului) cu jumatate din salariul actual, pe
care am scris: nu sint de acord, depun contestatie (mentionez ca pe
acest post isi desfasoara alta persoana activitatea, cea pe care am
mentionat ca nu isi face treaba)
- in societate mai este un loc liber (eliberat prin pensionare)
conform calificarii mele, mai bine platit decit oferta, care nu mi s-a
oferit
- in urma "refuzului" meu mi s-a inminat preavizul de 30 zile.

Intrebari:

- poate sa imi dea preaviz inainte sa se solutioneze contestatia mea
de pe actul aditional refuzat?
- postul fiind ocupat (nu stiu si daca cu decizie) poate sa imi fie ofert?
- cum pot sa folosesc faptul ca nu au fisa postului meu semnata de mine?
(am facut cerere, prin registratura, sa mi se elibereze o copie a
fisei postului)
- cum pot sa folosesc faptul ca nu mi-au oferit alt loc de munca
disponibil (existent in organigrama) si s-au grabit sa imi dea
preavizul
- as dori sa ii chem in justitie pentru daune materiale nu pentru
primirea postului inapoi sau alt post.
- Ce sanse am si ce daune materiale pot sa solicit? Mentionez ca prin
activitatea mea am participat la o parte de 9 milioane de euro (cifra
de afacere) doar in ultimii 8 ani (din cei 22 ani cit am muncit in
companie)
- poate sa imi dea preaviz inainte sa se solutioneze contestatia mea
de pe actul aditional refuzat?

Da, contestatia dvs. nu suspenda preavizul.

- as dori sa ii chem in justitie pentru daune materiale nu pentru
primirea postului inapoi sau alt post.
- Ce sanse am si ce daune materiale pot sa solicit? Mentionez ca prin
activitatea mea am participat la o parte de 9 milioane de euro (cifra
de afacere) doar in ultimii 8 ani (din cei 22 ani cit am muncit in
companie)

Pentru munca dvs ati primit drepturile salariale cf CIM.
Ca sa solicitati primirea unei cote parti din profit ar trebui sa aveti specificat in CCM la nivel de unitate sau macar in CIM acest lucru.
Si oricum e vorba de profit nu de cifra de afaceri, iar drepturile financiare se pot pretinde pentru o perioada de maxim de 3 ani in urma.

Pentru munca dvs ati primit drepturile salariale.
Ca sa solicitati primirea unei cote parti din profit ar trebui sa aveti specificat in CCM la nivel de unitate sau macar in CIM acest lucru.
Si oricum e vorba de profit nu de cifra de afaceri, iar drepturile financiare se pot pretinde pentru o perioada de maxim de 3 ani in urma.

Sansele dvs sunt mici, cu atat mai mult cu cat nu doriti sa solicitati instantei o reintegrare la locul de munca.
Acest lucru va era la indemana, deoarece puteati demonstra ca desfiintarea postului nu este efectiva si nu are o cauza reala si serioasa.
Astfel, daca nu doriti sa atacati aceasta desfiintarea a locului de munca nu puteti decat sa pretidenti decat drepturile cuvenite salariatului in aceasta situatie:

- drepturile salariale la zi, inclusiv pentru perioada preavizului si plata concediului de odihna neefectuat;
- dreptul de a beneficia de ajutor de somaj;
- dreptul de a primi salarii compensatorii ( minim unul, cf CCMUN sau mai multe in functie de CCM de unitate);