Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... termen CEDO
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

termen CEDO

Buna ziua,
As vrea sa stiu cand expira termenul pentru depunerea plangerii la CEDO, daca hotararea irevocabila a fost pronuntata pe 11 februarie 2009?
Multumesc
Am o nelamurire privitoare la masura arestarii preventive (iar nu retinerea): daca se contesta chiar durata masurii, termenul incepe sa curga de la incetarea situatiei (Juozas Jėèius c. Lithuania, 1999) sau de la alta data?

Multumesc
florinoprea, utilizator
La ce anume va referiti?
Cum adica contestarea duratei masurii?In ce sens?
Altfel spus, cererea vizeaza durata masurii arestarii preventive si conditiile de detentie (art. 5 CEDO).

Multumesc.
Ce anume?
Durata in timp a detentiei in cursul procesului penal dupa trimiterea in judecata ?
Ce vreti sa obtineti de la instanta ?
Pe ce motive ?
E o intrebare ipotetica pe care am ridicat-o dupa rezolvarea unei spete de scoala.

In principiu, durata retinerii inainte de trimiterea in judecata mi-a atras atentia, mai exact data de la care curge termenul de 6 luni, motiv pentru care am si citat cauza Jėèius c. Lituania in care s-a afirmat "where a complaint is made about an absence of an effective remedy against a continuing situation, such as a period of detention, the six months’ time-limit mentioned in the former Article 26 of the Convention runs from the end of that situation".
florinoprea, utilizator