Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediere
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediere

Buna ziua.
Ma puteti ajuta cu o problema legata de concedierea unui angajat problema.
Cum sa procedez? Ideea ar fi sa pot angaja pe altcineva pe acelasi post, dar el sa intre in somaj.
Exista macar o posibilitate de a rezolva problema in asa fel incat sa nu aiba nimeni de pierdut?
Pasii privind concedierea individuala:
- hotarare AGA privind desfiintarea postului
- comunicare si emiterea instiintarii de preaviz salariatului in cauza
- la terminarea preavizului , emiterea si comunicarea deciziei de concediere
- emiterea si eliberarea adeverintei de vechime si adeverintei de somaj.

Dupa care angajarea unei alte persoane pe un post care sa aiba si atributii din postul desfiintat.

Juripsrudenta a statuat ca, este legală concedierea dispusă în baza art. 65 din Codul muncii şi în cazul în care atribuţiile salariatului concediat nu au fost înlăturate, fiind împărţite unor salariaţi existenţi.