Forum Discuţii contabile şi ... Achiziţii şi livrări ... Achizitie servicii electronice intracomunitare
Discuție deschisă în Achiziţii şi livrări intracomunitare

Achizitie servicii electronice intracomunitare

Rog ajutor: firma platitoare de TVA in Romania, inscrisa in ROI primeste factura cu TVA 24% pentru servicii electronice de la furnizorul lor - si el platitor de TVA - stabilit in Germania; beneficiarul achita integral factura prin banca.
Nedumerire: cum inregistrez in contabilitate factura? unde apare declarata in D300? o declar si-n D390?
Parerea mea ( din moment ce ei au aplicat M1SS si ne-au considerat neimpozabili dpdv al TVA) inregistrez pe cont de cheltuiala suma totala a facturii - adica o inregistrez practic cu TVA zero in contabilitate, o declar in D300 la randul 26 si nu o declar in 390 ... consider ca nu poate fi aplicata taxarea inversa.
Ce ziceti ?
Multumesc anticipat pentru raspuns!
Corect
Normal trebuia sa va factureze fara tva
Va multumesc!