Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... ordin de restrictie
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

ordin de restrictie

e posibil sa obtin un ordin de restrictie a unei persoane de a mai intra intr-*o primarie si a se mai apropia de functionarii din primarie. Daca da conform carei legi?
Care este motivul pentru care solicita aceasta restrictie?
Daca este vorba despre savarsirea unei infractiuni de catre aceea persoana , puteti solicita acest lucru organului de urmarire penala....
Rodica Ciobanu, Avocat
da, persoana respectiva are foarte multe infractiuni si foarte multe plangeri penale pe rolul Parchetului. Dorim obtinerea unui ordin de restrictie deoarece persoana respectiva calomniaza si agreseaza toti functionarii din primarie. Ce putem face?
Solicitati in scris organului de urmarire penala (procurorului care se ocupa de caz) sa dispuna interzicerea a celei persoane de a mai patrunde in incinta primariei sau de a fi in preajma salariatilor acesteia.