Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... evaluare
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

evaluare

buna ziua, am un apartament in vila confort 1, 3 camere ,pivnita mare, centrala proprie, termopane, usa metalica, parter, zona 1, Bucuresti, vechimea de constructie a casei 70 ani, pereti caramida, structura profile metalice, ziduri groase, zona seimica 8.
care credeti ca ar fi pretul de vanzare a acestui apartament?

eventual pretul pe mp locuibil si separat mp pivnita
Evaluarea bunurilor mobile se realizeaza in temeiul unor normative
Puteti sa va informati concret de la un birou notarial care detine lista de evaluare a bunurilor imobiliare
Pentru evaluarea imobilului este corect sa incheiati un contract de prestari servicii cu un expert imobiliar.
De la notar puteti afla grila de impozitare in vigoare.
De la primarie puteti afla valoarea de impozitare a imobilului, in functie de care platiti la Serviciul de Taxe si impozite din cadrul primariei, impozitul anual pe cladiri.