Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Ce conditii trebuie sa indeplinesc pentru a deveni ...
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Ce conditii trebuie sa indeplinesc pentru a deveni notar?

din anul acesta vreau sa incep facultatea de drept.... dar o voi face la ff ! fiindca mai sunt la o alta facultate de zi!
Am inteles ca trebuie sa fac 2 ani de stagiatura de langa un notar....e ok ... dar am inteles ca mai trebuie sa dau inca un examen final? ca sa devin notar? asta inseamna ca daca am luat examenul acesta pot sa imi deschid un birou?
In ce consta examenul ? ce anume trebuie sa invat mai exact? ma gandesc ca in 5 ani ... am timp sa invat putin cate putin , ca in cele din urma sa il pot promova.... Unde pot gasi ... articolele....?pe care trebuie sa le invat'/? un sfat va rog si eu mult:((
utilizatorxxl, utilizator
Studiati aici:
[ link extern ]
Saftul meu este ca mai intai sa absolviti facultatea de drept, sa luati licenta, iar intre timp daca doriti mergeti la un notar si stati pe langa acesta, in perioadele de vacanta, pentru a putea sa va faceti o idee asupra acestei profesii juridice.
La sfatul sau puteti sa va inscrieti la concurs de intrare in profesie.
notar sau judecator?
este mai serioasa treaba la INM?
poti sa ajungi notar prin propiile puteri ?(invatat? ) sau este nevoie de cunostinte si bani ? care este adevarul?
adynutza89, utilizator