Forum Discuţii contabile şi ... Achiziţii şi livrări ... Ajutor cu facturare externa
Discuție deschisă în Achiziţii şi livrări intracomunitare

Ajutor cu facturare externa

SRL din Romania platitor de tva si inscris in Registrul operatorilor intracomunitari, vreau sa facturez unui client din Germania, pe care l-am cauta in Vies si l-am gasit inregistrat.
Dar codul meu care este?? De unde il obtin.? Eu cand m-am inregistrat la finante in Roi mi-au dat o decizie, am intrebat de un cod..ceva mi-au zis ca cui-ul e singurul cod de care am nevoie.
Eu ii facturez clientului neamt si pe factura nu trec tva iar la datele clientului o sa trec acest cod vies a lui?
Codul tau este codul fiscal
Daca neamtul nu are cod valid in vies se factureaza cu TVA