Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... contact colaborare sofer neremunerat
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

contact colaborare sofer neremunerat

Buna ziua. Am un microbuz pt transport persoane pe care l-am inchiriat la o societate.
Fratele meu (functionar public) ar fi de acord sa fie sofer la 2 curse pe zi fara sa fie remunerat. Ar putea incheia un contract de colaborare neremunerat ca sofer cu societatea unde am inchiriat microbuzul? Exista vreun fel de contract pt a desfasura activitati neremunerate de catre un functionar public?
Va multumesc.
Nu poate incheia un astfel de contract - contract de colaborare neremunerat
In nici un caz si veti avea numai probleme cu autoritatile de control gen ISCTR, ARR, Politie, ITM, amenzile fiind extrem de mari in aceasta situatie.
Contractele de voluntariat nu se pot incheia cu societatile comerciale.

Fratele dvs poate incheia un c.i.m. , in conditiile prevazute de art.96 alin.1 din Legea 161/2003.
Va multumes pt atentie si pt raspunsuri.
Buna seara,
Ce atributii are fratele dvs in calitate de functionar public? Daca au vreo legatura cu activitatea de transport persoane ori e vorba de o functie de control, atunci este incompatibil.