Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Chiriasii - Au dreptul de a pretinde parte din ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Chiriasii - Au dreptul de a pretinde parte din apartament daca platesc chirie de 8 ani?

Buna ziua,

Am o situatie concreta cu care multi dintre dvs cred ca s-au confruntat deja, dintre proprietarii care au apartamente inchiriate:
Detin un apartament de 2 camere, care de 9 ani de zile este inchiriat.
Primii 4 ani (2005-2009) a locuit in el o familie cu 3 membri, apoi s-au mutat la sf anului 2009, iar eu am inchiriat ap. altor 2 fete pe durata unui an (2010-2011)
Dupa acest an, primii chiriasi (familia) s-au reintors in 2011 si de atunci au mai trecut inca 4 ani, cumuland un total de 8 ani in acest apartament in care au platit regulat chiria.
Intrebarea este: au cumva dreptul la parte din apartement dupa 10 ani total de plata chiriei?
In niciun caz nu pot pretinde vreun drept de proprietate.
Daca intre parti exista incheiat contract de locatiune fara clauze speciale,locatarii nu pot pretinde alte drepturi,indiferent de perioada cat locuiesc in calitate de chirias
Pe de altă parte nu pot obține absolut nimic fiind detentori precari- în virtutea contractului de închiriere . Ei au stăpânit apartamentul cu îngăduința și toleranța dvoastră și este obligat să restituie bunul atunci când toleranța sau contractul se termină
Conform art.918(1)a) Noul Cod Civil "Nu constituie posesie stapanirea unui bun de catre un detentor precar,precum:locatarul,comodatarul,depozitarul,creditorul gajist;" Ca atare,locatarul(chiriasul) nu poate invoca posesia ptr.dobandirea unui drept de proprietate.