Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire casa
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire casa

Buna ziua tuturor,as dori sa stiu daca ma puteti ajuta cu un raspuns in urmatoarea situatie,bunicul meu a decedat in anii 80,in urma lui a ramas un testament,din cate cunosc eu,nu cred sa se fi facut succesiune dupa decesul lui,a ramas bunica si cei 2 copii,un baiat(tatal meu) si o fata,bunica desi are 92 de ani este ingrijita de matusa mea,intrebarile mele sunt:
1.cum pot intra in posesia acestui testament?mentionez ca tatal meu a decedat si el in urma cu 20 de ani,avea acest act,dar dupa deces a disparut actul.
2.ar fi putut bunica sa-i faca act de vanzare cumparare pe toata casa matusii mele,fara ca noi(nepotii ) sa stim?iar in caz ca s-a intamplat,mai avem vreun drept?dupa decesul bunicii?
Va multumesc anticipat pt raspuns.
Putea sa faca act de vanzare -cumparare pe toata casa fara sa stiti de acest act. Daca nu mai gasiti actul mai bine ar fi sa faceti iesire din indiviziune sau mai poate bunica sa va lase la toti cu acte de vanzare-cumparare bunurile care va revin.In primul caz incheiati tranzactie la primul termen.
Va multumesc pentru raspuns,intre timp,adica in februarie 2011,bunica mea a decedat,eu am aflat abea astazi cand va scriu,(matusa mea nu a avut bunavointa sa ne anunte)asa ca am mers la ea si am aflat ca tatal meu detine in urma testamentului lasat de bunicul meu,o cota de 3/8,diferenta revine matusii mele prin act de vanzare cumparare,pe care i l-a facut bunica mea pe numele ei,intrebarea mea este,daca nu ne intelegem asupra partii,ce pasi ar trebuii urmati pentru a intra in posesia acestei parti?Va multumesc.
Este greu de dat un raspuns in cazul dvs. fara a se cunoaste exact situatia de fapt.
In astfel de situatii orice este posibil...
Testamentul nu se stie cat v-ar ajuta chiar daca s-ar gasi...
Situatia trebuie luata pas cu pas dar cu elemente concrete...pe care nu le aveti...
Cu sau fara testament, tatal d-vs l-a mostenit pe bunic ( adica pe tatal sau), avand o cota de 3/8 . Daca bunica d-vs. i-a vandut matusii ( banuiesc ca este vorba de sora tatalui d-vs), atunci s-a deschis succesiunea de pe urma bunicului d-vs. O alta posibilitate ar fi ca bunica sa-i fi vandut matusii doar cota sa, nu si 1/4 din cealalta jumatate, care i-ar fi revenit in urma decesului bunicului. Oricum, in primul rand, trebuie verificat daca s-a deschis succesiunea de pe urma bunicului. Pentru aceasta, aveti nevoie de certificatul de deces al acestuia.
va multumesc mult pentru raspuns,dupa bunic,s-a facut succesiune,cota care ii revenea tatalui meu este de 3/8,am sa incerc sa gasesc o copie dupa succesiune, ar trebui sa incep de la arhivele statului,sau de la camera notarilor?unde ar putea fi avand in vedere ca vb de anii 80-83?