Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu crestere copil

Buna ziua,va rog frumos sa ma ajutati cu un raspuns.
Am un contract de munca din octombrie 2014,iar luna aceasta urmeaza sa nasc.concediu postnatal va fi pana la mijlocul lunii august,dar nu voi beneficia de concediu de crestere a copilului,pt ca nu am avut cele 12 luni de cotizare anterioare.
Vreau sa va intreb daca cei de la firma ma pot da afara dupa acest concediu postnatal sau ma pot obliga sa imi dau demisia?Se poate suspenda contractul de munca pentru acesti 2 ani chiar daca nu beneficiez de ccc?ajuta acesti 2 ani la vechime?sau exista macar un bebeficiu in urma lor in cazul in care nu plec din firma in aceasta perioada.Mentionez ca voi ramane acasa cu copilul.
va multumesc
1. Ati mai pus intrebari pe aceasta tema si vi s-a raspuns la ele.

2. Pentru a beneficia de concediu crestere copil (CCC) nu trebuie sa cotizati nimic ci numai sa aveti venituri profesionale impozabile in cele 12 luni premergatoare nasterii copilului (inclusiv luna nasterii).

3. - Nimeni nu va poate obiga sa demisionati.
- Demisia este un act unilateral de vointa al dvs.

4. Angajatorul va poate concedia dar cu respectarea prevederilor din Codul muncii.

5. Puteti face o cerere de concediu fara plata dar trebuie sa o aprobe angajatorul.
Am inteles,dar exista vreun beneficiu daca nu mi se va desface contractul de munca?vehime la pensie de exemplu?
Perioada de concediu fara plata nu este vechime in munca si nici stagiu de cotizare la pensie, sanatate si somaj.