Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Partaj concubini
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Partaj concubini

Cum se procedeaja in cazul unei separari intre concubini, in vederea stabilirii drepturilor impartirii bunurilor imobiliare si bunurilor cumparate in timpul stat impreuna (12 ani). Va multumesc
Dacă dețineți bunuri în coproprietate, fiecare dintre concubini va face dovada aportului financiar la achiziționarea bunurilor. Ideal ar fi să faceți amiabil împărțeala și doar în caz că nu reușiți să apelați la justiție.
Instituția concubinajului nu este reglementată în legea română, deci nu puteți folosi prezumția de contribuție egală, cum este în cazul soților.
Bunurile vor fi impartite conform contributiei fiecaruia dintre concubini (coproprietari), fie prin buna invoiala, fie prin partaj judiciar.
Multumesc pentru raspuns.Sora mea are aceasta speta, este bolnava,iar fostul concubin nu recunoaste nimic.si a facut din sora mea ce a vrut. Si ea a vandut o garsoniera are pensie, iar el a stat in casa ei, apartamentul lui vanzandul. Problema este ca el a profitat de faptul ca sora mea bolnava de Azhaimar forma incipienta, nu ne mai poate ajuta in multe detalii.Intrebarea mea este chiar nu eczista cale de atac?
Ce sa recunoasca, ce imobil, cumparat din ce, a existat un dosar? Nu se intelege mare lucru, reluati pe larg expunerea.
Fiecare concubin pe ce are acte este proprietar.

Nu se face partaj ca intre soti dar se poate si sa va judecati.

Incercati sa rezolvati amiabil deoarece procesul este si foarte complicat si fosrte costisitor daca vreti neaparat sa va judecati.

Fara sa aveti avocat angajat nu aveti nicio sansa.