avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 893 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... probleme cu RCA!!
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

probleme cu RCA!!

buna , poate ma lamureste cineva ca eu nu inteleg nimic .In urma unui accident in care am fost lovit din spate foarte puternic masina mea a fost clasificata ca DAUNA TOTALA dupa o evaluare si oferta de pret pentru piesele necesare reparatiei care estimativ se ridica la valoarea de 43200 RON + MANOPERA 16300 RON TOTAL= 59500 RON .Cam mult dar numai motorul a ramas intreg ( masina KIA CARENS mod. 2003 5 ani 6 luni] . Azi primesc raspuns : 20000 RON bani
sau daca o repar 26000 RON suma maxima pe care o poate despagubi societetea de asigurari , nici 50% din valoarea reparatiei !!!!!!!!! inteleg ca datorita normativelor din RO (ORD 20/2008 al CSA} masina mea se incadreza la o uzura de 62 % 5,5 ani, ( tabel anexa nr3 ) uzura datorita depasiri mediei de km ( bord 213000 km) chear daca masina arata inpecabil si bine intretinuta ,inrebarea este :
1) - DE CE NU POT PRIMI SUMA MAXIMA 26000 RON PENTRU ACHIZITIONAREA ALTUI AUTO AVAND IN VADERE COSTUL TOTAL AL REPARATIEI ( 59500 RON ) 33500 RON DIN BUZUNAR ???
2) - DE CE,, EPAVA'' ESTE SOCOTITA LA 25% DIN PRET , UN MOTOR CU 213000 KM CARE MA TRAS INAPOI LA CALCULUL UZURI AUTO
3)- EU NU DORESC EPAVA , PRIMESC ACEL 25 % PE LOC SAU NUMAI DUPA VANZAREA EI DE CATRE ASIGURATOR ???
4]- MASINA PRET CATALOG IN 2003 21000 EURO MINUS 62 % UZURA = 7980 EURO ( VALOARE RAMASA) FIRMA DE ASICURARI ESTE OBLIGATA SA-MI PLATEASCA ACESTI BANI (7980) DACA RENUNT LA ,, EPAVA'' ???


va rog raspundeti, maine trebuie sa ma prezint la ei , va multumesc :sorry:
Ultima modificare: Luni, 6 Iulie 2009
kala, utilizator
Cel mai recent răspuns: nucu$ , utilizator 01:32, 8 Iulie 2009
stimate domn , va rog sa-mi spuneti daca societatea de asigurari pote sa-mi refuze '' EPAVA'' daca eu nu o mai vreau, si sa primesc valoarea integrela a autoturizmului nu numai 75% din valoarea ei ? Ei spun ca nu primesc ''EPAVE''.
va multumesc.
Normele RCA nu prevad retinerea epavelor, se despagubesc daunele dupa cum stiti deja.Ori reparatia pentru suma maxima, ori 75% , consemnand ca epava nu poate valora mai mult.(desi in majoritatea cazurilor, evaluarea pieselor nedeteriorate depaseste acei 25%)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Sant in ceata fatilor!!!!!!!!!!!!!!este posibil???? kala kala :O#-o#-o#-o#-o rog din suflet sa ma scoata civa din aceasta ceata!!!! Am fost inplicat intrun accident,mai bine zis lvit in spate de un TIR in urma carui ... (vezi toată discuția)
Cum se calculeaza suma care trebuie sa o primesti la dauna totala? ContSters161836 ContSters161836 Buna ziua Va rog sa ma ajutati sa calculez suma pe care trebuie sa o primesc cu polita rca pentru dauna totala. Masina este un volkswagen polo din 2001 (an ... (vezi toată discuția)
Dauna totala 24.05.2012 monta monta Masina este dacia solenza,an 2004,39700km,echiparea confort. Inspectorul de la Groupama,a trecut masina la starea de intretinere buna si a intocmit un deviz ... (vezi toată discuția)