Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... probleme cu RCA!!
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

probleme cu RCA!!

buna , poate ma lamureste cineva ca eu nu inteleg nimic .In urma unui accident in care am fost lovit din spate foarte puternic masina mea a fost clasificata ca DAUNA TOTALA dupa o evaluare si oferta de pret pentru piesele necesare reparatiei care estimativ se ridica la valoarea de 43200 RON + MANOPERA 16300 RON TOTAL= 59500 RON .Cam mult dar numai motorul a ramas intreg ( masina KIA CARENS mod. 2003 5 ani 6 luni] . Azi primesc raspuns : 20000 RON bani
sau daca o repar 26000 RON suma maxima pe care o poate despagubi societetea de asigurari , nici 50% din valoarea reparatiei !!!!!!!!! inteleg ca datorita normativelor din RO (ORD 20/2008 al CSA} masina mea se incadreza la o uzura de 62 % 5,5 ani, ( tabel anexa nr3 ) uzura datorita depasiri mediei de km ( bord 213000 km) chear daca masina arata inpecabil si bine intretinuta ,inrebarea este :
1) - DE CE NU POT PRIMI SUMA MAXIMA 26000 RON PENTRU ACHIZITIONAREA ALTUI AUTO AVAND IN VADERE COSTUL TOTAL AL REPARATIEI ( 59500 RON ) 33500 RON DIN BUZUNAR ???
2) - DE CE,, EPAVA'' ESTE SOCOTITA LA 25% DIN PRET , UN MOTOR CU 213000 KM CARE MA TRAS INAPOI LA CALCULUL UZURI AUTO
3)- EU NU DORESC EPAVA , PRIMESC ACEL 25 % PE LOC SAU NUMAI DUPA VANZAREA EI DE CATRE ASIGURATOR ???
4]- MASINA PRET CATALOG IN 2003 21000 EURO MINUS 62 % UZURA = 7980 EURO ( VALOARE RAMASA) FIRMA DE ASICURARI ESTE OBLIGATA SA-MI PLATEASCA ACESTI BANI (7980) DACA RENUNT LA ,, EPAVA'' ???

va rog raspundeti, maine trebuie sa ma prezint la ei , va multumesc :sorry:
kala, utilizator
stimate domn , va rog sa-mi spuneti daca societatea de asigurari pote sa-mi refuze '' EPAVA'' daca eu nu o mai vreau, si sa primesc valoarea integrela a autoturizmului nu numai 75% din valoarea ei ? Ei spun ca nu primesc ''EPAVE''.
va multumesc.
Normele RCA nu prevad retinerea epavelor, se despagubesc daunele dupa cum stiti deja.Ori reparatia pentru suma maxima, ori 75% , consemnand ca epava nu poate valora mai mult.(desi in majoritatea cazurilor, evaluarea pieselor nedeteriorate depaseste acei 25%)