Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amenzi de circulatie
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amenzi de circulatie

Buna seara. va rog sa-mi spuneti daca amenzile de circulatie se prescriu ? care este cadrul legal (procedura)pt . a contesta? Multumesc
Sunt 2 aspecte distincte ,prescrierea dreptului de executare silita si contestarea amenzilor de circulatie
Aplicarea sanctiunii amenzii contraventionale se prescrie in termen de 6 luni de la data savarsirii faptei.
Executarea sancţiunilor contravenţionale, se prescrie daca procesul-verbal de constatare a contraventiei nu a fost comunicat contravenientului in termen de o luna de la data aplicarii sanctiunii.
Contestarea PV rutiere se face in termen de 15 zile de la data comunicarii la judecatoria responsabila locatiei unde a fost constatata si consemnata contraventia