Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Dosar medical angajare al doilea loc de munca
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Dosar medical angajare al doilea loc de munca

Buna ziua,
Intrebare: trebuie intocmit dosar medical la angajarea unei persoane cu CIM norma redusa de 2 ore la o societate, daca este angajata la alta societate cu norma de baza? Multumesc.
Se intocmeste dosar medical ("fisa de aptitudine") la fiecare loc de munca indiferent ca salariatul respectiv mai este angajat si in alta parte.
Fisa de aptitudine se intocmeste de catre medicul specialist de medicina muncii in urma examinarii medicale pentru angajare. Medicul efectueaza examinarea medicala in baza fisei de riscuri profesionale intocmita de catre angajator pentru locul de munca/ postul de lucru pentru care se solicita de catre lucrator sa fie angajat si de oferta de lucru a angajatorului.
Precizarea de mai sus explica de ce este necesara o noua fisa de aptitudine pentru al 2-lea loc de munca.