Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare

Buna ziua,
un angajat cu vechime lucreaza perioada de stagiu cu salarii corespunzatoare calificarii de ex.2000 roni,si cu 2 ani inaintea pensionarii este disponibilizat,isi gaseste un loc de munca tot in domeniu si este incadrat cu minim pe economie.Cum il afecteaza aceasta situatie la pensie?Ce pensie ar fi avut daca ramanea la aceiasi incadrare de 2000 roni?
barizoana, utilizator
1. Punctajul pe lunile respective va fi mai mic deci si pensia mai mica.

2. Dar diferenta nu poate fi asa de mare incat sa va ingrijoreze.

3. Din Legea 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice:

Art. 94
(1) Cuantumul pensiei se determina prin inmultirea punctajului mediu anual realizat de asigurat cu valoarea unui punct de pensie.

Art. 95
(1) Punctajul mediu anual realizat de asigurat se determina prin impartirea numarului de puncte rezultat din insumarea punctajelor anuale ale asiguratului la numarul de ani corespunzator stagiului complet de cotizare, prevazut in anexa nr.5 sau, dupa caz, anexa nr.6.

Art. 96
(1) Punctajul anual al asiguratului se determina prin impartirea la 12 a sumei punctajelor lunare realizate in anul calendaristic respectiv.

(2) Punctajul lunar se calculeaza prin raportarea castigului salarial brut/solda bruta sau, dupa caz, a venitului lunar asigurat, care a constituit baza de calcul a contributiei de asigurari sociale, la castigul salarial mediu brut din luna respectiva, comunicat de Institutul National de Statistica.

4. - La ora actuala valoarea unui punct de pensie este de 830,20 lei.
- Valoarea unui punct de pensie se stabileste anual, prin HG, conform legii.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Multumesc frumos.
2000 de lei aduc un punctaj de 0,83 puncte pe luna,sau an.
0,83 puncte pe an aduc 20 de lei la pensie pe luna.
1000 lei aduc 0,4 puncte pe luna,sau an.
0,4 puncte pe an aduc 9-10 lei la pensie pe luna.