Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... ACTUALIZARE SALARIU PENTRU PENSIE
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

ACTUALIZARE SALARIU PENTRU PENSIE

Buna ziua ,
Va rog sa ma ajutati cu o formula de actualizare a salariului , mai exact un salariu de 2 000 000 lei din anul 1999 , cat este actualizat in 2015.

multumesc.
Nu exista nici-o formula de actualizare a salariului.

Pentru anul 2000,2.000.000 lei = 0,70411 puncte pe 1 an(sau luna).
Adica;2.000.000:2.840.449 = 0,70411

Pentru anul 2000,salariul brut in una din luni se imparte la salariul mediu brut pe economie din aceeasi luna.
La fel se procedeaza si in anul 2015.
Carp Mircea, utilizator
1. Ca sa stiti cum se calculeaza pensia va redau din Legea 263/2010 privind sistemul nitar de pensii publice:

Art. 94
(1) Cuantumul pensiei se determina prin inmultirea punctajului mediu anual realizat de asigurat cu valoarea unui punct de pensie.

Art. 95
(1) Punctajul mediu anual realizat de asigurat se determina prin impartirea numarului de puncte rezultat din insumarea punctajelor anuale ale asiguratului la numarul de ani corespunzator stagiului complet de cotizare, prevazut in anexa nr. 5 sau, dupa caz, anexa nr. 6.

Art. 96
(1) Punctajul anual al asiguratului se determina prin impartirea la 12 a sumei punctajelor lunare realizate in anul calendaristic respectiv.

(2) Punctajul lunar se calculeaza prin raportarea castigului salarial brut/solda bruta sau, dupa caz, a venitului lunar asigurat, care a constituit baza de calcul a contributiei de asigurari sociale, la castigul salarial mediu brut din luna respectiva, comunicat de Institutul National de Statistica.

2. Pentru acest an valoarea unui punct de pensie = 830,20 lei.
Conform legii pensiilor militare , care ar trebui sa intre in vigoare de la 1 ianuarie 2016, ar trebui sa existe o formula de actualizare a salariilor , deoarece acolo este vorba despre media salariilor din sase luni consecutive , din ultimii cinci ani de activitate .

"Baza de calcul pentru stabilirea pensiei militare de stat este media tuturor veniturilor brute realizate în 6 luni consecutive, din ultimii 5 ani de activitate, actualizate la data deschiderii drepturilor de pensie, la alegerea persoanelor".

Gabriela Pintea, Consilier juridic