Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Chemare politie pentru semnalare miros de gaze, amenda ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Chemare politie pentru semnalare miros de gaze, amenda 500 de lei

acum aproape o luna am apelat 112 pentru a semnala miros de gaze intr-o intersectie din vecinataea locuintei. la fata locului au venit si doi politisti care m-au amenintat ca voi fi amendat pentru apelare nejustificata intrucat lor nu le miroase a gaz. pentru ca mi s-a parut ca nu au un comportament corect, eu nefiind un pusti sau un senil sa apelez aiurea tel 112, am facut pe net, o plangere la politie, in aceeasi seara.
peste cateva zile am primit procesul verbal de contraventie cu amneda de 500 lei. l-am contestat in instanta.
azi am fost sunat de un superior al celui care m-a amendat ( daca inspector sef e mai mare in grad decat comisar sef !) de la aceeasi sectie de politie, careia si caruia i-a fost data spre rezolvare plangerea mea. m-a invitat la AUDIERE.
intrebare : ma duc sau nu?
in conditiile in care am depus plangere penala, ce trebuie, daca trebuie, sa mai scriu ceva la politie: mi se pare normal sa astept rezultatul plangerii mele
nu mi se pare normal ca aceeasi sectie de politie sa cerceteze faptele din plangerea facuta de mine
raspundeti la invitatie ca nu asta e o problema. Audierea e ceva normal pentru ca in practica nu totul se rezuma la a face o plangere si de a astepta acasa comod si linistit solutionarea acesteia. Nu aveti de ce va face griji in opinia mea. Daca lucrurile capata o intorsatura nedorita apelati cu incredere la un avocat.
Cornel Vasile, Consilier juridic
audierea poate sa se incheie cu o declaratie...de ce ar trebui sa mai dau o declaratie? de ce in aceeasi cauza in care am depus plangere contraventionala - si politia stie asta ! - politia face cercetari inainte de pronuntarea instantei? poate ca instanta imi da dreptate si atunci inseamna ca politistii au facut un abuz si trebuie cercetati de superiorii lor
eu, ca reclamant, mai pot participa la cercetari intr-o cauza trimisa spre judecata?
raioch, utilizator
Dvs unde ati depus plangerea penala ?
Procedura de solutionare prevede ca dupa depunerea plangerii penale la parchet,petentul este citat pentru audiere la politie care este responsabila pentru cercetarea penala,in cadrul careia poate sau nu sa sustina si sa mentina cele anterior declarate in plangere
Totodata trebuie sa cunoasteti ca plangerea penala depusa la unitatea teritoriala a Ministerului Public se cerceteaza de catre politistul de la directia cercetari penale din cadrul sectiei de politie
Este in interesul dvs sa va prezentati la data si ora precizata in citatie,sa va asumati responsabilitatea fata d emotivele invocate in plangerea penala
eu, ca reclamant, mai pot participa la cercetari intr-o cauza trimisa spre judecata?

Dvs ca reclamant aveti rechizitoriul intocmit de catre parchet de declinare a competentei de solutionare a plangerii in favoarea instantei de judecata ?
ynocentta, utilizator
scuze, dar de ce n-ati sunat la Romgaz sau cum s-o chema compania dvs de gaze? politia se ocupa de asta?
elias_eu a scris:

scuze, dar de ce n-ati sunat la Romgaz sau cum s-o chema compania dvs de gaze? politia se ocupa de asta?

pentru ca platim niste taxe la stat si numarul de urgenta e 112 , nu un numar aiurea de la vreun dispecerat de distributie gaze naturale , mai mult ca sigur ca omul nu avea cartea de telefoane in sacosa dar 112 era mai la indemana , era in atributiile lor sa solicite o interventie de la regia de distributie