Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... concediu CCC - postnatal mai mic de 42 zile
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

concediu CCC - postnatal mai mic de 42 zile

buna ziua

dpn a fost 24 iunie, e 1 iulie si daca pana pe 7 iulie nu nasc imi raman mai putin de 42 de zile de concediu postanal.
intrebarea mea este daca beneficiez de ccc avand in vedeere ca am stagiu de cotizare 12 luni inainte de nasterea copilul de la doua locuri de munca dar e posibil ca doar in 8 iulie sa nasc si atunci sa am doar 41 zile de concediu posnatal

multumesc
1. Veti beneficia de concediu crestere copil (CCC) indiferent daca concediul postnatal este mai mic sau mai mare de 42 de zile.

2. Legea spune doar ca nu puteti beneficia de CCC mai repede de a 43-a zi de la nastere.

3. Veti avea, poate, doar 41 de zile de la nastere dar veti beneficia de CCC incepand cu a 43-a zi de la nastere.