avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 733 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... concediu CCC - postnatal mai mic de 42 zile
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

concediu CCC - postnatal mai mic de 42 zile

buna ziua

dpn a fost 24 iunie, e 1 iulie si daca pana pe 7 iulie nu nasc imi raman mai putin de 42 de zile de concediu postanal.
intrebarea mea este daca beneficiez de ccc avand in vedeere ca am stagiu de cotizare 12 luni inainte de nasterea copilul de la doua locuri de munca dar e posibil ca doar in 8 iulie sa nasc si atunci sa am doar 41 zile de concediu posnatal

multumesc
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 15:34, 1 Iulie 2015
1. Veti beneficia de concediu crestere copil (CCC) indiferent daca concediul postnatal este mai mic sau mai mare de 42 de zile.

2. Legea spune doar ca nu puteti beneficia de CCC mai repede de a 43-a zi de la nastere.

3. Veti avea, poate, doar 41 de zile de la nastere dar veti beneficia de CCC incepand cu a 43-a zi de la nastere.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Domnul avocat. Bucur93 Bucur93 Bună ziua am și eu o nelămurire, eu sunt în poznatal, poznatal ul îl am pana în septembrie dar eu trebui sa ma întorc la munca în iunie soția mea este ... (vezi toată discuția)
Concediu postnatal 42 zile tinaa tinaa buna ziua , va rog sa ma ajutati cu o lamurire . sunt insarcinata in 32 saptamani si 3 zile iar data probabila a nasterii, la ultima ecografie , este intre 13 ... (vezi toată discuția)
Concediu postnatal arandula arandula buna, sunt in invatamant si am o nelamurire beneficiez de concediu legal luna iulie si august iar bebelusul meu urmeaza sa se nasca la inceputul lunii august. ... (vezi toată discuția)