Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... contorizare
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

contorizare

In cazul in care intr-un apartament se instaleaza legal contoarele de masurare a consumului de apa calda si rece , fapt confirmat si prin constatarea unui expert contabil , asociatia de proprietari are dreptul de a nu le lua in considerare , si sa calculeze in continuare consumul pausal , mai buine zis dupa bunul plac , calcularile ajungand si la mii de lei , cand contoarele cu indexele raportate arata doar consumuri sub 10 mc ?
Handsu
Da.Asta e o intrebare.
Handsu
handsu a scris:

Problema este , ca toate apartamentele din bloc sunt contorizate , speta se refera la un singur apartament , care este discriminat sub acest aspect .
Handsu

Este cumva apartamentul negru ? Astazi nici negrii nu mai sunt discriminati !
In istoria omenirii au mai fost discriminati pe rand barbatii, femeile, homosexualii, romanii in strainatate , etc., dar un apartament sa fie discriminat e foarte neobisnuit.
Am o banuiala: probabil ca in asociatia cu pricina - ca de altfel in toate asociatiile, sunt niste reguli care trebuiesc respectate de catre toti proprietarii; daca ne raportam numai la aspectul prezentat de onoratul @handsu care in treacat fie spus, ne mai lasa sa batem campii pe aici - practic ne informeaza cu jumatati de masura, banuiala mea este ca proprietarul care este discriminat nu colaboreaza cu asociatia, nu declara consumul curent de apa, nu permite accesul as. prop. in vederea verificarii functionarii instalatiei de apa, a rupt sigiliile apometrelor si nu mai vreau sa continui. Atunci respectivul se discrimineaza singur. Sa-l lasam pe autorul topic-ului sa ne spuna mai multe si poate vom intelege si noi cum sta treaba.
@Adam Grecu......:)) ati cam intuit-o. Domnul s-a hotarat sa nu ne mai lase placerea de a batea campii si s-a retras fain frumos.
handsu a scris:

In cazul in care intr-un apartament se instaleaza legal contoarele de masurare a consumului de apa calda si rece , fapt confirmat si prin constatarea unui expert contabil , asociatia de proprietari are dreptul de a nu le lua in considerare , si sa calculeze in continuare consumul pausal , mai buine zis dupa bunul plac , calcularile ajungand si la mii de lei , cand contoarele cu indexele raportate arata doar consumuri sub 10 mc ?
Handsu

Am mai recitit ce s-a scris si-am observat ca instalarea acelor contoare, apometre , a fost constatata de un expert contabil. Eu nu cred ca specialistii de la CECCAR ( pe care-i apreciez ca economisti, contabili... ) fac asemenea constatari. Pe cand o sa auzim ca un specialist in instalatii sanitare face o expertiza financiar-contabila a asociatiei !?
Adriantot, moderator