Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Adresa vizitare minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Adresa vizitare minor

Am observat ca in hotararea judecatoreasca privind adresa minorului s-a trecut alta adresa decat cea la care locuieste minorul. Ce fac in aceasta situatie in cazul in care urmeaza a se face apel pentru corectare? Hotararea nu este inca definitiva, adresa s-a trecut cea a bunicilor materni ai minorului in loc de cea a mamei care difera total, iar cu mama nu ma pot intelege absolut deloc(domiciliul din buletinul mamei este la parintii ei insa ea are domiciliul ales declarat la judecatorie in alta parte). Unde ma prezint pentru a incerca sa iau copilul in aceasta situatie? Daca ma prezint la adresa trecuta in hotarare si minorul nu este acolo, pot solicita politiei sa consemneze intr-un proces verbal ca m-am prezentat la adresa, apoi sa merg la adresa mamei si in situatia in care aceasta refuza sa-mi dea copilul sa ma dresez din nou politiei pentru inca un proces verbal?
Mentionez ca de la desprtirea in fapt care a avut loc cu un an in urma mama fiului meu nu m-a lasat sa-l vad niciodata iar acum am obtinut dreptul de a-l lua la mine incepand cu acest weekend.
Va multumesc
Pana sa includeti politia in aceasta chestiune, apelati intai la DGASPC pentru monitorizarea programului de relatii personale. Iar mai inainte de DGASPC, sunati-o pe fosta sotie si intrebati-o unde e copilul.
BIROU DE MEDIATOR - IULIA CRISTINA UTA, Mediator
mergeti la adresa indicata in hotarare si daca minorul nu este acolo folositi acest fapt ca motiv de apel. Si evident va adresati si politiei. daca sotia nu raspunde la telefon intrebati-o printr-o notificare trimisa prin executor judecatoresc, notificare transmisa la adresa trecuta de dansa ca fiind domiciliul pentru cominicarea actelor de procedura
cassy, utilizator
Sotia (acum fosta) si-a schimbat numarul de telefon si nu am nici o alta cale de comunicare cu aceasta. Sunt un tata dornic de a contribui la cresterea si educarea in adevaratul sens al cuvantului a fiului meu si consider ca orice intarziere este numai in detrimentul copilului.Va face orice pentru a nu-mi da copilul (il foloseste ca pe o arma impotriva mea fiindca stie ca tin enorm la el).
Multumesc pentru raspuns
Tocmai de aceea am recomandat DGASPC: ei vor monitoriza pentru o perioada de maxim 6 luni felul in care se desfasoara programul de relatii personale, iar daca mama nu respecta acest program, DGASPC va va trimite la consiliere. Cititi legea 272/2004 actualizata.
Mai aveti varianta medierii - dupa cum constatati faptul ca ati divortat nu a rezolvat si conflictul dintre dvs. Iar acest conflict afecteaza si relatia dvs ca parinti cu copilul.
BIROU DE MEDIATOR - IULIA CRISTINA UTA, Mediator
Stimate domn,
Obligatia de respectare a unei hotarari judecatoresti este atat ptr mama cat si ptr dvs. Nu conteaza ca adresa coincide sau nu cu cea din buletinul mamei. Daca scrie ca dvs urmeaza sa va vedeti sau sa va luati copilul din str x nr y apai si dvs sunteti obligat sa va prezentati la acea adresa si nu la alta si mama e obligata, fie ca locuieste efectiv acolo, fie ca nu, sa aduca copilul in ziua de...la ora de....la adresa din hotarare.
Aveti grija sa asteptati ca aceasta hotarare sa ramana definitiva si sa primiti motivarea. Poate din motivare veti intelege si chestiunea cu adresa. Poate e o simpla greseala, poate a avut instanta ceva in vedere.