Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediul paternal - cadre militare
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediul paternal - cadre militare

Se acorda concediul paternal de 5 zile lucratoare (+10 zile lucratoare, daca exista atestat Curs de puericultura) si tatilor din M.Ap.N. conform Legii nr. 210 din 31.12.1999 (legea concediului paternal) si HG nr. 244/2000 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a Legii concediului paternal?
Legea nr. 80/1995 privind statutul cadrelor militare, cu modificarile si completarile ulterioare, care este lege speciala, nu prevede un astfel de concediu (dar nici concediul pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2/3 ani, care poate fi luat de cadrele militare).
Deci trebuie sa dam banii inapoi? Pai si CASAOPSNAJ nu e tot de stat?
g3org3lll, utilizator
Potrivit modului de interpretare a legii, va trebui sa restituiti sumele primite.