Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Avantaje/Dezavantaje pentru CRDS in Germania
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Avantaje/Dezavantaje pentru CRDS in Germania

Buna ziua,

As dori mai multe lamuriri actualizate in ceea ce priveste avantaje sau dezavataje ale cetatenilor romani cu domiciliul in strainatate.:sorry:

Personal, locuiesc momentan in Germania si tocmai mi-a expirat pasaportul. Din cate am inteles, daca ma adresez Ambasadei din Bonn, pt refacerea pasaportului, voi primi automat, cu noul pasaport si statutul de CRDS. Inainte de a face acest lucru, as vrea sa ma asigur ca nu voi intampina neplaceri in Romania, ca si CRDS, in decursul urmatoarelor vizite.

Va multumesc!

1. Nu puteti fi obligata sa va faceti pasaport CRDS si nici nu vi se da automat.
2. Daca totusi ati vrea sa va faceti un astfel de pasaport (deci sa renuntati la domiciliul din Romania) nu exista efecte asupra drepturilor dvs. de cetatean roman. Mai apoi puteti oricand sa va restabiliti domiciliul in Romania.

Trebuie sa stiti ca daca vreti pasaport CRDS vi se va retrage cartea de identitate insa, repet, asta nu are niciun fel de repercusiune asupra drepturilor dvs. ca si cetatean roman.
Puteti citi detalii aici:
[ link extern ]