avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1068 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Pasaport pt minor - parintii cu domiciliu in tari ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Pasaport pt minor - parintii cu domiciliu in tari diferite - Posibil?

Buna ziua,

Este posibil sa reinoiesc pasaportul fiicei mele, in conditiile in care:
-eu, mama, as avea pasaport cu domiciliul in strainatate.
-tatal are pasaport cu domiciliul in Romania.

Ar putea creea probleme la eliberarea pasaportului, aceasta neconcordanta?

Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Ares-3 , moderator 18:30, 6 Iulie 2015
Nu.
Daca nu sunteti in tara la depunerea actelor Ii faceti tatalui o procura speciala (la consulat sau la un notar de acolo, cu apostila de la Haga) pentru depunerea actelor + eliberarea pasaportului minorului.

Cititi informatiile de la pct. 3 lit. b) din acest link:
[ link extern ]

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pasaport minori maddallina_ maddallina_ buna ziua, am doi copii, unul de 3 ani si jumatate, iar celalalt de 10 luni. Sotul este plecat in Belgia si vreau sa merg cu copii la el. Pentru pasapoartele ... (vezi toată discuția)
Depunere acte pasaport copil Angela71 Angela71 Tatal copilului munceste in germania , nu suntem cununati ,eu in vacanta vreau sa merg cu copilul la surorile mele in belgia , ce acte trebuie sa imi trimita ... (vezi toată discuția)
Pasaport copil 7 ani manda_iulia manda_iulia Buna ziua, Daca aveti cumva cunostinte in domeniu, va rog frumos sa ma ajutati cu un raspuns referitor la obtinerea unui pasaport pentru un copil de 7 ani ... (vezi toată discuția)