Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Pasaport pt minor - parintii cu domiciliu in tari ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Pasaport pt minor - parintii cu domiciliu in tari diferite - Posibil?

Buna ziua,

Este posibil sa reinoiesc pasaportul fiicei mele, in conditiile in care:
-eu, mama, as avea pasaport cu domiciliul in strainatate.
-tatal are pasaport cu domiciliul in Romania.

Ar putea creea probleme la eliberarea pasaportului, aceasta neconcordanta?

Multumesc!
Nu.
Daca nu sunteti in tara la depunerea actelor Ii faceti tatalui o procura speciala (la consulat sau la un notar de acolo, cu apostila de la Haga) pentru depunerea actelor + eliberarea pasaportului minorului.

Cititi informatiile de la pct. 3 lit. b) din acest link:
[ link extern ]